+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Soluk Borusu Hangi Bölgededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Soluk Borusu Hangi Bölgededir
  Soluk Borusu Hangi Bölgededir nedir
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Soluk Borusu Hangi Bölgededir Hakkında bilgi


  İlk anda burunda temizlenen hava solunumun bir sonraki aşamasında vücut içinde yol alarak biraz daha aşağılara doğru inecektir. Havanın burundan sonra geçeceği bölge nefes borusudur.
  Soluk Borusu Hangi Bölgededir Hakkında bilgi.jpg
  Mikroskop altında incelendiğinde nefes borusunun her saniye kendi kendini temizleyerek akciğerleri koruyan bir yapısının olduğu görülecektir. Nefes borusu halkalar halinde bir yapıya sahip olup, iç kısmı halı benzeri titrek tüylerle kaplıdır. Bu tüycükler sürekli olarak akciğerin ters yönünde yani ağıza doğru kamçı benzeri bir hareket yaparlar. Bu şekilde tüycüklerin üzerlerine düşen çok daha küçük parçalar boğaz bölgesine doğru ilerlemiş ve akciğerden uzaklaşmış olur. Boğaz bölgesinde yemek borusuyla birleşen nefes borusu, içinde biriken atık parçalarını ve bazı bakterileri yemek borusuna iletir. Boğazda biriken parçalar yutma refleksini başlatır.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Soluk borusu insanlarda boğaz kısmında bulunan bir borudur. soluk borusunun görevi burundan gelen havanın akciğere ulaştırmaktır. bunun dışında soluk borusu sürekli olarak kendisini temizlemektedir. buda akciğerin sağlığının korunmasını sağlamaktır.
+ Yorum Gönder