+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Ince Bağırsak Uzunluğu Ne Kadardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ince Bağırsak Uzunluğu Ne Kadardır
  ince bağırsak uzunluğu ne kadardır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ince Bağırsak Uzunluğu Hakkında Kısa Bilgi

  Ince Bağırsak Uzunluğu.jpg
  İnce bağırsak sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmıdır. 5 yaşından büyük insanlarda boyu 5-6 m arasındadır. Üç kısma ayrılır: duodenum, jejunum ve ileum. Mideden gıdalar duodenuma pilor veya pilorik sfinkter diye adlandırılan bir kas ile girerler. Daha sonra ince bağırsak boyunca peristaltizm olarak adlandırılan kas kasılmaları ile hareket eder.

  İnce bağırsakta besinlerin emilimleri gerçekleşir. Yağların ilk kimyasal sindirimi yapılır. İnce bağırsağa gelen safra ve pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesine emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizde besinlerin en çok sindirildiği yerdir. Burada hem fiziksel hem de kimyasal sindirim vardır. Bütün besinlerin kimyasal sindirimi burada biter.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İnce bağırsak uzunluğu canlıların beslenme şekillerine göre farklılık gösterir.örneğin otçulların ince bağırsağı etçillere göre daha uzundur.nedeni otçul hayvanların geviş getimeleridir.insanlarda ince bağırsak uzunluğu onun boyunun yaklaşık dört katıdır.katlanabilmesi sonucu vücuda sığıyor.
+ Yorum Gönder