+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Duyu Organlarımızın Açıklamaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Duyu Organlarımızın Açıklamaları
  duyu organlarımızın açıklamaları hakkında bilgi 2. HaKHaN
  Özel Üye


  Duyu Organlarımızın Açıklaması


  Beş Duyu Organımız ve Görevleri

  Gözün Görevleri; Göz bütün insanlarda ve canlılarda görme organıdır Göze dünyaya açılan pencere ismi de verilebilir Zaman içerisinde birtakım göz rahatsızlıkları meydana gelebilir Uzağı ve yakını görememe, katarakt, gece ve renk körlüğü gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  Kulağın Görevleri; Kulak insanlarda ve diğer bütün canlılarda duyma görevini üstlenen organdır İnsanda kulak 3 bölümden meydana gelir Diş kulak, orta kulak ve iç kulaktır Dış kulak sesleri toplar Kulak yolu yardımı ile orta kulağa ve oradan çekiş, örs ve özengi ile iç kulağa gönderir İç kulağa giden ses salyangoz ismi verilen sinir ucuyla beyne gider Bu şekilde duyma gerçekleşir.

  Burunun Görevleri; Burun organı insanlarda ve diğer canlılarda nefes ve korku almaya yarayan organdır.

  Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur Sıcağı, acıyı, serti, yumuşağı, soğuğu yani her şeyi deri ile anlarız Ayrıca deri vücudun hava almasını da sağlar.

  Dilin Görevleri; Dil bütün canlılarda tat almaya yarayan organdır Dil yardımıyla konuşmada gerçekleşir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Deri,dil ,kulak,burun ,göz ve kulak beş duyu organımızdır.sesleri kulakla işitir,yediklerimizin tadını dil ile anlar,çevremizde olan biteni gözle görür,bizlere dokunulduğunda bunu deri ile anlar ve son olarak iyi yada kötü kokuları burunla algılarız.
+ Yorum Gönder