+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Duyu Organlarımızın Adları Ve Görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Duyu Organlarımızın Adları Ve Görevleri
  duyu organlarımızın adları ve görevleri hakkında bilgi 2. HaKHaN
  Özel Üye


  Duyu Organlarımızın Adları Ve Görevleri Nelerdir


  Gözün Görevleri; Göz bütün insanlarda ve canlılarda görme organıdır. Göze dünyaya açılan pencere ismi de verilebilir. Zaman içerisinde birtakım göz rahatsızlıkları meydana gelebilir. Uzağı ve yakını görememe, katarakt, gece ve renk körlüğü gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  Kulağın Görevleri; Kulak insanlarda ve diğer bütün canlılarda duyma görevini üstlenen organdır. İnsanda kulak 3 bölümden meydana gelir. Diş kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Dış kulak sesleri toplar. Kulak yolu yardımı ile orta kulağa ve oradan çekiş, örs ve özengi ile iç kulağa gönderir. İç kulağa giden ses salyangoz ismi verilen sinir ucuyla beyne gider. Bu şekilde duyma gerçekleşir.

  Burunun Görevleri; Burun organı insanlarda ve diğer canlılarda nefes ve korku almaya yarayan organdır.

  Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur. Sıcağı, acıyı, serti, yumuşağı, soğuğu yani her şeyi deri ile anlarız. Ayrıca deri vücudun hava almasını da sağlar.

  Dilin Görevleri; Dil bütün canlılarda tat almaya yarayan organdır. Dil yardımıyla konuşmada gerçekleşir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Duyu organlarımız beş tanedir.bunlar;deri,kulak,burun,göz,dildir.deri acıları,soğuk veya sıcağı hissetirir,buurn iyi yada kötü kokuları algılamamıza yardımcı olur,göz çevremide olan biteni görmemizi sağlar,kulak yüksek yada düşük duya bildiğimiz eşikteki sesleri duymamızı sağlar,dilde yediklerimizin tatlarını anlamamızı sağlar.
+ Yorum Gönder