+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Boşaltım sistemi ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boşaltım sistemi ile ilgili kısa bilgiler
  boşaltım sistemi ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Boşaltım sistemi hakkında kısa bilgiler
  bo-alt-m-sistemi.gif
  İdrarın vücutta meydana gelmesi ve atılması iki safhada meydana gelmektedir.
  Önce, birinci idrar (Ultrafiltrat) meydana gelmekte, böbrekte nefronun borucukları boyunca, bunun büyük bir kısmı geri emilmekte, arta kalan kısım da dışarı atılmaktadır. Proteinler dışında, ultrafiltrattaki maddeler kan ile aynı konsantrasyonda bulunur. Daha sonra su, sodyum, amino asitler, şeker vb. maddeler böbrekteki borucuklar boyunca tekrar geri emilmektedir. Bu arada üre gibi maddelerin emilmesi sınırlı olmakta ve bir kısmı da borucuklar boyunca geçen idrara salınmaktadır. Günlük meydana gelen yaklaşık 120-150 litrelik ultrafiltrattan sadece bir litresi idrar olarak dışarı atılmaktadır. Bu atılan idrara, ikinci veya esas idrar denilir. Esas idrarda vücudumuzdan zaruri olarak atılması lazım gelen maddelerin konsantrasyonu, kandaki miktarlarına nazaran çok daha yüksek bulunmaktadır. Bu maddeler arasında üre, bazı ilaçlar, kreatinin vs. sayılabilir.

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Boşaltım sistemi Sindirim yoluyla kana ve hücrelere ulaşan besin maddeleri enerji verici, onarıcı ve düzenleyici olarak kullanıldıktan sonra ortaya çıkan fazla su, ürik asit, madensel tuzlar ve karbondioksit gibi atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasından sorumludur.
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Boşaltım sistemiyle vücudumuzda oluşan metabolik artıklar vücuttan uzaklaştırılır.atılan bu zararlı maddeleri şöyle sıralayabiliriz;fazla su ,ürik asit,madensel tuzlar,karbondioksit.

+ Yorum Gönder


boşaltım sistemi ile ilgili yazı