+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Mansur Ali kimdir,hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Mansur Ali kimdir,hayatı
  Mansur Ali Vefatı

  salihselahaddin1.jpg
  Hüküm süresi 1257-1259
  Tam adı El-Mansur Nureddin Ali Bin Aybeg
  Doğum tarihi yak. 1246
  Önce gelen Muiziddîn Aybeg
  Sonra gelen Muzaffar Sayfeddin Kutuz
  Hanedan Bahri Hanedanı
  Babası Muiziddîn Aybeg

  Mansur Ali ya da tam adıyla El-Mansur Nureddin Ali Bin Aybeg (Arapça: المنصور نور الدين علي بن أيبك ) (d. yak. 1222 - ö. ? ) Mısır ve Suriye'de 1257-1259 doneminde hüküm sürmüş ikinci Kipcak Türk asilli Bahri hanedanindan Memluk Sultanıdır. Babasi Aybeg'in esi Şecer-üd-Dürrun komplosu sonucu oldurulmesi uzerine 11 yasindayken tahta cikmis ve naip atabegi olan Kutuz tarafindan tahttan indirilmistir.

  Yaşamı

  Babasi Sultan Aybeg'in bir komplo ile oldurulmesi ile Ali Mansur tahta ciktiginda 11 yasinda bulunmaktaydi ve gercek ikitidar gucu atabek olana Kutuz elindeydi. Bu komployu Aybeg'in esi Şecer-üd-Dürr Kutuz'un tavsiyesi ve gayretleri ile tutuklandi ve idam edildi.

  Kasim 1257 ile Nisan 1258 doneminde (simdi Ürdün'de bulunan) Karak kalesini eline geciren Eyyubiler hanedanindan Melik el-Migith'in tekrar Eyubbi devletini geri getirmek icin Misir'a hucumlara basladi. Bu hucumlarinda Aybeg'in hukumdarligi sirasinda Bahari Memluklerin lideri olan "Fariseddin Aktay"'in oldurulmesi dolayisyla Suriye kacan ve sonra Karak'a gecen Bahari Memluklular da (bunlar arasinda sonradan Memluk Sultani olacak I. Baybars ve Kalavun da) bulunmaktaydi. Ayrica Mogol istilasindan sonra Mezepotaya'dan kacan Sahrzuriye Kurt'leri de Melik el-Migith'in hucumlarini desteklemekteydi. Tarihci El-Mekrizi'nin bildirdigine gore Sahrzuriye Kurt'lerinin taraf degistirmeleri dolayisiyla Kutuz komutasindaki Memlukluler ordusu bu hucumlari durdurmayi basardi.

  Subat 1256'da Hulagü komutasindaki Mogol ordusu Bağdat'i kusatti; sehri aldiktan sonra yakip yıkıp talan etti. Moğollar Abbasi Halifesi Mustasım Billah'i da oldurduler. Mogol ordusu somra Suriye uzerine dogru yurumeye basladi. Suriye'de hukumette bulunan Eyyubiler Sulatani Nasir Yusuf Hulagu'dan cok tehdit edici bir mesaj aldi. Nasir Yusef hemen Misir'a mektup yazarak Mısır'dan acil destek istedi. Memlukluler devletinin gercek idarecileri olan Atabek Kutuz ve memlukluleri alarma gectiler. Kutuz butun Memluklu emirlerini acil bir toplantiya cagirdi. 15 yasinda olan Sultan Mansur Ali'nin sarayinda yapilan bu toplantida Kutuz durumun cok ciddi oldugunu ve Misir'in Mogollara karsi direnebilecek yetenekli ve guclu bir Sultan'in hukumdarligi altinda olmasi geregine isaret etti. 12 Kasim 1259 gunu bu toplantida Sultan Mansur Ali'nin tahtan indirilmesi ve yerine Kutuz'un Memluklu Sultani olmasina karar verildi. Kutuz Mogolların maglup edildikten sonra emirlerin diger bir kisiyi de Memluklu Sultani secebileceklerini kabul etti.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  mensur alinin bir diğer adı el mensurdur mısır ve Suriye de uzun bir hüküm sürmüş 11 yaşında tahta çıkmış ülkesini yönetmiş ve sonrasında tahttan indirilmiştir.
+ Yorum Gönder