+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Mahidevran Sultan Hayatı - Mahidevran Sultan Kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Mahidevran Sultan Hayatı - Mahidevran Sultan Kimdir?
  Mahidevran Sultan ne zaman ölmüştür

  mahidevransultan1.jpg
  ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (-ö.1580) Osmanlı padişahı (Sultanı) Kanuni Sultan Süleyman'ın hasekilerinden biridir.
  Mahidevran Sultan'ın Kanuni tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken gözdeleri arasına girdiği bilinmektedir. 1515 yılında Kanuni'nin en büyük erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuğuyla birlikte İstanbul'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1521 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.
  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın Kanuni'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu II. Selim, Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.
  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Mahidevran sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın haremine özel olarak yetiştirilmek üzere girdiği bilinir. Süleymanın gözdesi olan mahidevran sultan, Hürrem Sultan hareme girdikten sonra gözden düştü. Sultan Süleymanın ilk çocuğu olan Mustafa'yı dünyaya getirdi.
+ Yorum Gönder


mahidevran sultan