+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Turhan Hatice Sultan Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Turhan Hatice Sultan Kimdir
  Turhan Hatice hangi padişahın annesidir


  turhanhatice2.jpg
  (1627 - 4 Ağustos 1683)
  Valide Sultan, Osmanlı padişahı I. İbrahim'in eşi ve IV. Mehmet'in annesidir.
  Ruten asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Nadya idi. 12 yaşlarında iken Kırım Tatarları'nın eline esir düştü ve İstanbul'a getirilerek saraya verildi. Oğlu IV. Mehmet 1648 yılında 6 yaşındayken tahta geçince Valide Sultan oldu. Ancak kayınvalidesi eski Valide Sultan Kösem Sultan halen hayattaydı ve devlet işlerinde etkili olmaya devam ediyordu. Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinin basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Turhan Sultan toplam 34 yıl Valide Sultanlık yaparak Osmanlı tarihinin en uzun süreli Valide Sultan'ı oldu. Bu dönemde Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların devlet siyasetindeki etkileri azaldı.
  Turhan Sultan 1597'de Sultan III. Mehmet'in annesi Valide Safiye Sultan'ın emriyle yapımına başlanan fakat yarım kalan İstanbul Yeni Camiini kendi parasıyla tamamlattı. 1683 yılında öldü ve cenazesi kendi tamamlattığı Yeni Camii'nin avlusundaki Turhan Sultan Türbesine gömüldü.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Hatice Sultan ve onun gibi Devlet işlerine karışan ve söz sahibi olan kadınlar Osmanlı Devletinin çöküşünü hızlandırmıştır. IV. Mehmetin annesi olan Hatice Sultan oğlunun tahta geçmesiyle Valide Sultan olmuş ve uzun yıllar boyunca devlet işlerine karışmıştır.
+ Yorum Gönder


hatice sultan gerçek resmi,  hatice turhan sultan,  turhan hatice sultan,  turhan hatice