+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Pertevniyal Valide Sultan Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Pertevniyal Valide Sultan Kimdir
  Pertevniyal Valide Sultan Yaşamı


  Pertevniyal Valide Sultan (1812-5 Şubat 1883) Osmanlı padişahı Abdülaziz'in annesi, Valide Sultan ve II. Mahmut'un eşidir.
  pertevniyalvalidesultan.jpg

  Perteviyal Valide Sultan Megrel asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Besîme'ydi. 1829 yılında II. Mahmut'un eşi oldu. 10 yıllık bir evlilikten sonra eşi vefat etti. 25 Haziran 1861 tarihinde Sultan Abdülmecit'in vefatı üzerine oğlu Abdülaziz tahta geçince Pertevniyal Sultan da Valide Sultan unvanını aldı. Oğlunun bütün saltanatı boyunca Valide Sultan kaldı. Hayır hasenata çok önem verirdi. Pertevniyal Lisesi'ni ve Pertevniyal Valide Sultan Camii'ni yaptırdı. Oğlu vefat edince Valide Sultanlık dönemi bitti ama 7 yıl daha yaşadı. Ayrıca Yusufpaşa'da bulunan Aksaray Mahmudiye İlk Öğretim Okulunu'nu eşi II. Mahmut'un anısına yaptırmıştır. Okul birkaç kez talihsizliklerle karşılaşmasına rağmen bugün hala hizmet vermektedir.
  5 Şubat 1883 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti[2]. İstanbul'un Aksaray semtinde bulunan kendisinin yaptırmış olduğu Pertevniyal Valide Sultan Camii'ndeki Pertevniyal Sultan Türbesine gömüldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Pertevniyal Valide Sultan 1812 tarihinde dünyaya gelmiştir. Pertevniyal Valide Sultan 2. Mahmut un eşidir. 5 Şubat 1883 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


pertevniyal sultan,  Pertevniyal Valide Sultan,  pertevniyal