+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Hüma Hatun Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hüma Hatun Kimdir
  Hüma Hatun Yaşamı Hakkında

  hmahatun1.png
  Hatice Âlime Hüma Hatun, Kastamonu'nun Devrekani ilçesinin Çayırcık Mahallesi'nde doğmuştur. Esasen Candaroğulları Beyliğindendir. Fatih Sultan Mehmed'in annesidir. Hakkındaki bilgiler çok sınırlıdır. Yalnızca bir vakfiyede Hatun binti Abdullah, "Abdullah kızı" olarak geçer. Abdullah o dönemde din değiştirerek Müslüman olanlara verilen bir addı. Tarihçi Babinger ve yazar Lord Kinross'a göre gayrimüslim bir köledir. Yine Babinger'e göre ölümünden sonra Acem efsanelerindeki cennetkuşu hümadan esinlenilerek Hüma Hatun olarak adlandırılmıştır.
 2. Zarafet
  Üye

  Hüma Hatun Fatih Sultan Mehmetin annesidir. Bazı kaynaklarda Fatih Sultan Mehmet’in annesinin Fransız olduğunu belirtir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Fatih Sultan Mehmet’in Annesi Huma Hatun Kimdir

  Huma Hatun Fatih Sultan Mehmeti’in öz annesidir ve 2. Murat’ın eşidir.

  Huma Sultan’ın kabri Bursa’da bulunan Hüma Hatun diğer adıyla Hatuniye Kümbedindedir. Bu türbe 1449 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından annesi için özel yaptırılmıştır. Yapının kitabesinde isim yazılmamıştır.

  Hüma Hatun vefatının ardından Türk acem efsanelerinde anlatılan cennet kuşu hümadan etkilenilmiş ve Hüma Hatun ismiyle hitap edilmiş ve artık bu isimle birlikte anılmıştır.

+ Yorum Gönder


hüma hatun kimdir,  hüma hatun,  hüma sultan kimdir,  fatih sultan mehmetin annesi,  fatih Sultan Mehmet annesi,  hüma hatunun hayatı