+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Safranbolu’lu Cinci Hoca kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Safranbolu’lu Cinci Hoca kimdir
  Safranbolu’lu Cinci Hoca yaşamı

  Cinci Hoca veya Karabaşzade Hüseyin Efendi 17. yüzyılda yaşamış Osmanlı sarayının ünlü üfürükçüsüdür. Akli dengesi bozuk olan Osmanlı padişahı I. İbrahim’i tedavi etmesiyle ün kazanmıştır.
  Karabaşzade Hüseyin Efendi Safranbolu’da doğdu. Cinlerle iletişim kurduğu gerekçesiye ünü her yere yayıldı. 1642 yılında Kösem Sultan tarafından, Padişah I. İbrahim’i tedavi etmesi için saraya davet edildi. Tedavisinin başarılı olması üzerine sadece büyük bir şöhret ve servet sahibi olmakla kalmadı, sarayda devlet işlerinde söz sahibi de oldu. 1645′de memleketi olan Safranbolu’da halen otel olarak kullanılmakta olan, mimarlığını büyük ihtimalle Koca Mimar Kasım Ağa’nın yaptığı Cinci Han’ı yaptırdı. Osmanlı Padişahı İbrahim ve Osmanlı sarayı üzerinde etkili olan din adamı. Asıl adı Hüseyin Cinni’dir.

  safranbolulucincihoca1.jpg
  Saraya yanaşmadan önce büyücülük ve efsunculuk alanında ün kazandı. Sultan İbrahim’e zaman zaman gelen ruhsal bunalımları bir süre de olsa yatıştırmada başarılı olduğu için, sarayda yer edindi (1640).
  Şeyhülislâmın onaylamamasına karşın, kendisine Fatih Medresesi müderrisliği verildi. Daha sonra Galata kadısı, 1644 yılında da Anadolu kazaskeri oldu. Saraydaki etkinliği ve yolsuzluklarıyla büyük bir varlık edindi. Ününden yararlanarak Kazasker Kara Çelebizade Mahmut Efendi’nin kızıyla evlendi.
  Sultan İbrahim’in tahttan indirilmesinden sonra, önce İstanbul’dan sürüldü, varlığına el kondu ve bir süre sonra öldürüldü.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Safranbolu'lu Cinci Hoca, zeki, insanları kkolay ikna edebilme kapasitesine sahip bir kişiliğe sahipti. Anlatılan hikayelere göre bütün cinler bu insanın emrinde idi.
+ Yorum Gönder


cinci hoca hayati