+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Kastilya Prensesi İsabella Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kastilya Prensesi İsabella Kimdir
  Kastilya Kraliçesi İsabella  Kastilya Kraliçesi İsabella ;1451-1504, İspanya ‘nın Kastilya ve Leon Kraliçesi ,Aragon,Majorca ve Valensiya Kralının Eşi,Barselona Kontesi Kastilya Kraliçesi İsabella, Kastilya ve Leon ‘un kraliçesidir.Avrupa’nın modern satranç döneminde satranç taşı vezire , kraliçe (queen) denmesine ilham olan , kraliçe olarak bilinmektedir.Kastilya ve Leon Kraliçesi iken Aragon Kralı Ferdinand II. İle evlenerek İspanya’da güç birliğinin kurucusu olmuşlardır.

  Kastilya Kraliçesi İsabella.jpg

  Kastilya Prensesi olarak dünyaya geldiği yıllarda , İspanya’da Müslüman Arapların hakimiyeti (711-1492) yaklaşık 740 yıldır devam etmekteydi.Satrancın Avrupa’ya gelişinin tarihide Arapların İspanya’yı fethine bağlandığı düşünülürse ,1469 yılında Kastilya’lı İsabella’nın Ferdinand II. İle evlenme kararı alması, hem İspanya tarihini hem de satranç tarihinin gelişimini etkilemiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Aragon ve Kastilya Kraliçesi olan İsabella bu iki Krallığı kocasıyla beraber yönetmiştir. Hükümdarlığı boyunca İspanya da birliği sağlamış ve Yenidünyanın keşfinden sonra önemli ve güçlü bir Sömürgecilik devletinin temellerini atmıştır. Onun zamanında emriyle Engzisyon Mahkemeleri kurulmuş ve Hristiyan olmayanlar ya yargılanmış yada sürgün edilmişlerdir
+ Yorum Gönder