+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Barbaros hayrettin paşa hatıraları özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Barbaros hayrettin paşa hatıraları özeti
  Barbaros hayrettin paşa hatıraları özeti

  Barbaros hayrettin paşa hatıraları özeti.jpg  GÂZİLERİ BOŞ MU SANIRSINIZ?

  Barbaros Hayrettin Paşa Cezayir seferinde ordusu içinde bulunan kırk kişinin bir gece aynı rüyayı gördüklerini anlatır. Rüya şöyledir:


  Bunlar kendilerini deniz kenarında cennet gibi bir yerde buldular. Bir yeşil otlak kurulmuş. İçinde nebîler sultanı Muhammed www.alasayvan.net Mustafa (s.a.v.) etrafında ashab-ı kirâm (r.a) oturmuşlar. Bu kırk kişi otağın taşrasından bakıp gördüler ki tahkir edip küçümsedikleri adam al bir elbise içinde belinde pırıl pırıl bir kılıç Resûlullah’ın önünde edeb ve tazim ile başı önünde diz çöküp oturmuş.


  Rasûl-i Ekrem Efendimiz buyurmuş:


  — “Ya Hayrettin! Allah’a tevekkül et. Kendi yerine dön. Kâfirlere ve hasmın olan münâfıklara karşı zafer kazan.


  Rüya bitmiş uyanıp: “Essâlâtü vesselâmü aleyke yâ Rasûlallah!” demişler.


  Sabahleyin bir araya gelip hali öğrenince bizi bırakmayan üç kişi aleyhimizde konuşan diğerlerine;


  — “Gözünüzle gördünüz mü www.alasayvan.net nerde ne varmış? Rasûlün sancağını çekip ömrünü din-i mübin uğruna harcayan gazileri siz boş mu sanırsınız?


  O gâzi size de Müslümanlığını da gösterdi. Siz de ne olduğunuzu şimdi bildiniz mi?” (B. Hayrettin Paşa’nın Hatıraları) 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Barbaros Hayrettin Paşa 1478 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Osmanlı devletinin denizcisi kaptanı derya olarak Osmanlı devletinin ilk kaptan paşası olmuştur. 1546 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


barbaros hayrettin paşa,  barbaros hayrettin,  barbaros hayreddin paşa,  barbaros hayrettin paşa hayatı,  barbaros hayrettin paşanın hayatının özeti,  BARBAROS HAYRETTIN PASA RUYALARI