+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Refia sultan kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Refia sultan kimdir
  Refia sultan hakkında genel bilgi

  "Babası Sultan Abdülmecid Han, annesi İkinci İkbal Gülcemal Hanım. Ablası Fatma Sultan,

  kız kardeşi Cemile Sultan, ağabeyi Mehmed Murad Han ve kardeşi Abdulhamid Han. İşte Refia Sultan'ın ailesi. Doğum yeri Beşiktaş Sarayı. Tarih 7 Şubat 1842 pazar gecesi. Gelenek olduğu üzere sultanın doğumuna "Doğdu Refi'a Sultan oldu cihan pür—nur" (1257) tarihini düşürür Vak'anüvist Ahmed Lütfi Efendi. Besmeleyi yine geleneğe uygun olarak babası Padişah Abdülmecid çektirir. Sonra Ku'an—ı Kerim okuma dersi ile örgün eğitime başladı.Türkçe'den başka Farsça ve Fransızca dersleri aldı, hüsnü hat meşk etti. İtalyan müzisyenden piyano çalmayı öğrendi. Mahmud Edhem Paşa ile siyasi bir evlilik yapması uygun görüldü. Evlenmesi ile beraber kendi sarayına taşındı ve maaşı önce 1000 liraya daha sonra 1500 liraya çıkartıldı. Mevleviliğe meyl etti. Kocası ile mutlu olamadı. Genç yaşında dermansız bir derde tutuldu. On senede 12 ameliyat geçirdi. Kurtulmak için en modern tıp çarelerine en iyi tabiplere müracaat etti. Olmadı. Bulabildiği geleneksel tıp çarelerine de başvurdu. Hastalığından dolayı hiç isyan etmedi. Bir mümine olarak derman aradı. Biçare bir hasta olarak hastalıktan kurtulmak için Peygamberimizden mektupla yardım istedi. Padişah kızı olarak o devir saray hayatındaki lüks ve israfa katıldı. Arabasını Paris'ten getirtti. Özel mücevherler, özel elbiseler vs. Borçlarına sadıktı fakat vefatında 16.021 lira borcu 23.202 lira alacağı vardı. Ancak borçları ölümünden 30 sene sonra bile ödenmeyecekti." Bir film şeridi gibi sardığımızda işte bir padişah kızının kısa metrajlı hayat hikayesi.


  Refia sultan.gif
  Bir talihsiz padişah kızının hayat hikayesi orijinal arşiv belgelerine dayanarak ortaya çıkartılmış. Yazarı Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün yeni kuşak hocalarından Doç. Dr. Ali Akyıldız. Ali Akyıldız hızlı ve disiplinli çalışan bir tarihçi. Kitapların tarihine bakılırsa gittikçe de hızlanan bir yazar. Senelerdir Osmanlı arşivlerinde çalışan Ali Akyıldız arşivdeki tasniflere olan vukufiyetinden olsa gerek iğne ile kuyu kazarak orijinal belgelere ulaşıyor ve bu belgeleri dikkatle işliyor.

  Refia Sultan tamamen arşiv vesikalarına dayalı bir monografi. Kitap 19. yüzyıl Osmanlı saray hayatı ve geleneklerine ve hatta kişilere dair hoş tefrruatlar buluyorsunuz. Saray hayatındaki batılılaşmayı izlerken Sultan
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Sultan Abdülmecid Han'ın kızı Refia Sultan, beş yaşından itibaren Kur'an-ı Kerim, Farsça ve Hat dersleri almıştır. Thressa Romano’dan da piyano dersleri almıştı.
+ Yorum Gönder