+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Sultan Alparslan ın Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sultan Alparslan ın Hayatı
  Sultan Alparslan ın hayatı ilgili bilgi


  Sultan Alp Arslan (1029 - 15 Aralık, 1072), Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarıdır. Alp Arslan, Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askerî komutan ve hükümdardır. Gerçek adı Muhammed olup, daha çok ünvanı olan Alp Arslan adıyla tanınmaktadır. Malazgirt Meydan Savaşıyla Anadolu'nun kapısını türklere açmıştır.

  Tuğrul Bey 1063´de ölünce Selçuklu ülkesinde taht kavgaları başladı. Oğlu olmayan Tuğrul Bey, Alp Arslan'ı tahta layık gördü ; fakat Alp Arslan'ın ağabeyi Kavurd tahta kendisi çıkmak istedi.Alp Arslan Kavurd ile yaptığı savaşı kazandı ve Selçuklu'nun başına geçti.

  1068'te Bizans İmparatorluğu'na karşı savaş ilan ettikten sonra,kazandıkları savaşlar Türkler'i Ortadoğu'ya doğru geri çevirmiş; bu başarılar Bizanslılar'ı, Türkleri'i çıkarmak için Malazgirt'e kadar getirmiştir. Alp Arslan 1071 yılında, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Malazgirt Savaşı'nı kazanmıştır.

  Alp Arslan, esir aldığı bir kale komutanı tarafından 1072 yılında şehit edilmiştir. Bazı kitaplara göre Alp Arslan'ın savaşta esir aldığı bir kişi yüzünden öldürüldüğü söylenmektedir. Türkmen takviminde 2002 yılından Temmuz 2008'e kadar Ağustos ayı Alp Arslan olarak adlandırılmıştır. 2005 yılından bu yana Yusuf Halaçoğlu başkanlığında yapılan kazı ve çalışmalarda mezarının Merv şehrinde olduğu tespit edilmiştir.

 2. Zarafet
  Üye

  Babasından miras kalan Ho*rasan ile amca*sından miras ka*lan İran ve Me*zopotamya’yı birleştirdi. Bizansın korkulu rüyası olan Alparslan sınır şehri olan Ani'yi fethetti. Alparslanın amacı bizansı saf dışı bırakarak anadoloya girmekti.
 3. Ziyaretçi
  Romen Diyojeni esir almıştır ve bizzat kendisi serbest bırakmıştır romaya dönen Diyojenin gözlerine mil çekilmiştir
  Başka söylentilere göre savaştaki esir aldığı kişiye su verirken şehit edilmiştir
 4. Muhammed
  Özel Üye
  Sultan Alparslan, Türklerin Anadolu'ya girmesine liderlik eden Komutandır. Sultan Alparslan Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarıdır. Alparslan'ın gerçek ismi Muhammed olarak bilinmektedir. Fakat muhteşem cesareti ve liderlik kabiliyeti sayesinde Alparslan olarak tanındı.
  sultan_alp_arslan.jpg


 5. Ziyaretçi
  Bazı söylenenlere göre sultan alparslan romen diyojeni bizansı ikiye ayırmak için kullanmış

 6. Ziyaretçi
  bence gayet iyi açıklanmış ben çok beğendim gayet hoş

+ Yorum Gönder


alparslanın hayatı,  alparslan hayatı,  sultan alparslan hayatı,  sultan alparslanın hayatı,  sultan alparslan kimdir,  ALPARSLANIN HAYATI