+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Mimar sinan ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mimar sinan ile ilgili kısa bilgiler
  mimar sinan ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Mimar sinan hakkında kısa bilgiler

  Mimar Sinan 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu. Çocukluk dönemi burada geçiren Sinan, Yavuz Sultan Selim’in padişahlığı döneminde 1512de İstanbul’a getirilerek askere alındı.
  Çok sıkı bir askeri eğitim alarak dülger oldu ve orduda ahşap yapı işleri görevlerinde yer aldı. Asker olması sebebiyle çok yer gezen Sinan, gittiği yerlerdeki yapılara inceleyerek kendini geliştirmeye başladı. 1514 yılında Çaldıran Savaşı’na, 1516-1520 yılları arasında da Mısır seferine katıldı. Sefer sonrası İstanbul’a döndü ve Yeniçeri Ocağı’na alındı. Kısa sürede subaylığa yükselen Sinan, 1526 yılında Mohaç seferi sonrası zemberekçibaşılığına (başteknisyen) yükseldi. Tebriz seferi sırasında Van Gölü’nü geçmek için yaptığı üç tekne ona “Haseki” unvanını aldırdı. Seferden sefere koşan Sinan, 1538de Boğdan seferi sırasında Prut Irmağı üzerinden askerlerin karşı tarafa geçmesi için 13 günde köprü inşa ederek dikkatleri üzerine çekmiştir. Saray başmimarı Acem Ali’nin ölmesinden sonra yerine Sinan getirilerek başmimar olmuştur. Bu görevi hakkıyla yerine getirecek olan Mimar Sinan ömrünün sonuna kadar bu görevde kalacaktır.

  50 yıla yakın başmimar görevini sürdüren Sinan, mimarlar ve ustalardan oluşan çalışma ekibiyle bir çok yapıyı inşa etmiştir.

 3. Ziyaretçi
  mimar sinan bir çok yapılar yapmıştır Selimiye cami Şehzade cami Süleymaniye camii
 4. Ziyaretçi
  çok güzel yazılmış ve çok iyi anlatılmış.

 5. Ziyaretçi
  Yapanın ellerine sağlık.Bunun sayesinde 5 aldım

 6. Ziyaretçi
  Süper anlatılmış yapanın ellerine saglik

 7. Ziyaretçi
  güzel ama detere bakınca baya uzun hatta baya baya uzun ama olsun saolun

 8. Ziyaretçi
  Gayet güzel. Sayenizde ödevim güzel oldu

 9. Ziyaretçi
  çok güzel ellerine sağlık öğretmenim çok beğendi bana not verdi sağol

 10. Ziyaretçi
  güzel bir yazı olmuş teşekkürler ..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


mimar sinan hakkında kısa bilgi,  mimar sinan hakkında bilgi,  mimar sinan ile ilgili bilgiler,  mimar sinan kimdir kısaca,  mimar sinanın hayatı kısaca,  mimar sinan hakkinda bilgi