+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Alp Tigin Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Alp Tigin Kısaca Hayatı
  Alp Tigin yaşamı hakkında genel bilgi Alp Tigin 801 tarihinde dünyaya gelmiştir. Gazne devletinin kurucusudur. İslamiyet döneminde ilk devlet kuran Alp Tigindir. 963 yılında vefat etmiştir.

  Gazneli Devletinin kurucusu. Sâmânoğulları Devletinin hizmetindeyken orduda en küçük dereceden başlayarak Hassa ordusu kumandanlığına ve hacibü’l-hüccablığa kadar yükseldi. Abdülmelik’in hükümdarlığı esnasında fiilen idareyi eline aldı. Vezirliğe Ebu Ali el-Bel’ami’yi tayin ettirdi. Fakat vezir, tamamen Alp Tigin’in tesiri altında kaldığından ondan kurtulmak için Horasan valiliğine gönderilmesini sağladı (961). Abdülmelik’in ölümü üzerine çocuk yaştaki kardeşi Mansur hükümdar oldu. Bunun iktidara getirilmesini Alp Tigin istememişti. Bu sebepten Belh şehrine çekildi. Burada Samaniler tarafından üzerine gönderilen orduyu yenerek Gazne’ye gitti (962). Gazne’deki yerli hanedanlığı devirerek müstakil bir devlet kurdu. Ölümü hakkında kesin bir tarih yoksa da bazıları 963 de öldüğünü kabul ederler. Vefatından sonra yardımcısı ve damadı olan Sebüktekin, yerine geçti. Bunun oğlu meşhur Mahmud Sebüktekin zamanında, Gazne Devleti en parlak devrini yaşamıştır.

  alptigin2.jpg
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Alp Tigin 801 tarihinde dünyaya gelmiştir.İslamiyet döneminde ilk kuran alp tigindir.Ölümü hakkında kesin bir tarih yoksa da bazıları 963 de öldüğünü kabul etmiştir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Alp Tigin Kimdir?

  Alp Tigin'in doğum tarihi kesin bilinmemekle beraber Afganistan'da doğduğu düşünülmektedir. İslamiyet döneminde kurulan ilk Türk Devletinin gerçek kurucusudur. Gazne Devletini kurmuştur. Alp Tigin milattan sonra 13 Eylül 963 günü doğduğu ülke olan Afganistan'da ölmüştür.

+ Yorum Gönder