+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Attila hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Attila hakkında bilgi
  Attila hakkında tarihi bilgiler

  Amcası Küba'nın ölümünden sonra, Doğu Hun İmparatorluğu'nun yönetimini ele aldı ( 434). Batıda hüküm süren ağabeyi Bleda'yı 445'te öldürerek imparatorluğun tek hâkimi oldu. Sahip olduğu geniş topraklarla yetinmedi. Hükümdarlığı süresince Bizans'ı ve Batı Roma İmparatorluğu'nu ele geçirmeye çalıştı. Bunun için de sürekli bir anlaşmazlığı körükledi. Bizans'ı vergi ödemek zorunda bıraktı; Batı Roma'da hak iddia ederek toprak istedi, istekleri yerine getirilmeyince de saldırdı.

  Üstün savaş gücü sayesinde Roma ve Bizans'a korkulu günler yaşattı. 450'de Roma ordusuyla birleşen Gotlar karşısında çarpışarak Roma'ya kadar ilerledi. Batı Got Krallığı'nın sınırlarını zorladı, Catalaunum Ovası'nda yapılan kanlı çarpışmalarda her iki taraf da kayıp vermişti ama, Attilâ 452'de İtalya'ya ikinci bir saldırı yapmaktan vazgeçmedi. Milano'yu aldı. Roma'ya doğru ilerledi. Fakat açlık ve salgın hastalık yüzünden ordusunun kırılması onu papa Leo'nun teklifini kabul etmek zorunda bıraktı. Üçüncü bir saldırıya geçemeden de öldü.

  Attilâ bir diktatördü, çevresinde âdeta dini bir korku uyandırırdı, ama adalete saygılı ve iyiliksever bir yöneticiydi. Gururluydu, pek az gülerdi. Hurafelere inanır, durmadan falcılara danışırdı. Roma'yı ele geçirmekten vazgeçmesine de boş inançlara bağlılığı sebep oldu.
  attila4.jpg
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Attila Kimdir?
  Attila Kimdir Kısaca


  Attila, Avrupa Hun İmparatorluğunun en büyük ve ün yapmış lideridir. İlk dönemlerde İmparatorluğu kardeşi doğu ve batı olarak ayırmış kardeşi Bleda ile beraber yönetiyorlardı. Kardeşinin 445 yılında ölümü üzerine Attila yönetimi tamamen eline almış ve Hun İmparatorluğunun hükümdarı olmuştur.

  Avrupa devletlerine korku salmasıyla tanınan Attila batı kaynaklarında acımasızlığı ile anlatılmaktadır. Hatta Avrupalılar Attila'nın onlara Tanrı tarafından ceza olarak gönderildiğine bile inanmışlardır. Avrupalılar Attila için ''Tanrının Kırbacı'' demişlerdir.

  Alman kaynaklarında ise Avrupa kaynaklarının tam tersine iyiliksever bir hükümdar olarak methedilmiştir.

  Attila M.S. 453 yılında evlendiği son eşi tarafından gerdek gecesi öldürülmüştür. Attila'nın cenazesi hazineleriyle beraber gömülmüştür. Cenazesinin yerinin bilinmemesi için cenazeye katılan herkes öldürülmüştür. Bu nedenle mezarın yeri hiçbir zaman kesin olarak öğrenilememiştir.
+ Yorum Gönder