+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Orhan Gazi - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Orhan Gazi - Kimdir Kısaca Hayatı
  Orhan Gazi yaşamı hakkında bilgi


  Babasi . Osman GaziAnnesi . Mal Hatun
  Dogumu : (H. 680 - M. 1281)
  Vefati : (H. 761 - M. 1360)
  Saltanati : 1326 - 1359 (33) sene

  orhan-gazi-1.jpg
  Osmanli Devletini Osman Gazi kurmustu.Fakat onu teskilâtlandiran ve büyük bir devlet haline getiren Orhan Gazi idi.Orhan Gazi sari sakalli, uzunca boylu, mavi gözlü idi. Yumusak huylu ve merhametli, fakat yerine göre hiddetli ve secaatliydi. Fakirleri sever ve ulemaya hürmet ederdi. Son derece dindar, adaletli ve tebaasina kendisini sevdirmesini çok iyi bilirdi. Bizzat halk içine girer, onlarla yemek yer ve dertlesirdi.Hareketlerinde çok hesapli davranir ve hiç telâs etmezdi. Iznik'i fethettigi zaman hiristiyanlara göstermis oldugu insanca muamele,dillere destan olmustu.Orhan Gazi'nin her yönden büyük bir insan oldugunu sadece Türkler degil, barçok yabanci tarihçiler dahi tasdik etmislerdir.Orhan Gazi daha 15 yaynda iken harplere istirak etmis ve hayatinin büyük bir kismi harp meydanlarinda geçmistir. Babasindan 'i6.000 km. kare olarak teslim aldigi topraklari alti misline çikararak 95.000 km. kare yapmistir.Orhan Gazi bir devlet reisi sifati ile harplerde bizzat ordularinin basinda daima bulunmustur. Orhan Gazi devletin muntazam bir idare sistemine baglanmasi lüzumunu görmüs ve teskilât isini ise, Alâeddin Pasa ile, Seyh Edebali'nin bacanagi Çandarli Kara Halil Pasa'ya havale etmisti.Orhan Gazi zamaninda teskilâti üç noktada toplayabiliriz : Para, kiyafet, ordu.Orhan Bey'in büyük oglu Süleyman Pasa,kendisinden önce vefat etmistir. Kendi sagliginda iken baskumandanlik vazifesini ikinci oglu Murad Hüdavendigâr'a devretmistir.Osmanlilar tarafindan yaptirilan ilk cami (1333 - 1334) senesinde Iznik'te yapilan "Haci Özbek" Camiidir. Ve Orhan Gazi yaptirmi,stir.Bursa Medresesini Orhan Bey yaptirmis ve ilk "Sultan" lâkabi da O'nun zamaninda kullanilmistir. Yine ilk Osmanli parasi da Orhan Bey zamaninda basilmistir. Müslüman Türkler Avrupa'ya ilk defa Orhan Bey zamaninda geçmislerdir. Istanbul'un Anadolu yakasi tamamen Orhan Bey zamaninda Osmanli topraklarina katilmistir.
  Yeni fethedilen hiristiyan topraklarinda yasayan yerli hiristiyan halktan Osmanli hayranligi, yeni fetihleri de kolaylastirmistir.Zamaninda fethedilen yerler :1326'da Bursa, 1329'da Iznik, 1337'de Gemlik'i fethetti ve Bizanslilara kary Palekanon(Maltepe) zaferini kazandi. 1345'de Karasi Beyligi ilhak edildi. 1354'de Ankara ve Gelibolu feihedildi.Orhan Gazi 1360 senesinde 79 yasinda vefat etmistir.
  Türbesi ise Bursa'da Osman Gazi'nin türbesi yanindadir. Türbe dört köselidir.Içinde 4 tane büyük mermer sütun vardir. Türbe bu dört sütun üzerine oturtulmustur. Kubbesi genis ve kursunla örtülmüstür. Duvarlari sade ve beyaza boyanmistir. Tavaninda onar kandilli birer tane avize asilidir. Orta yerde Orhan Gazi'nin sandukasi bulunmaktadir. Etrafi;pirinç parmakliklar ile çevrilmistir. Sandukanin kuzey yönünde Cem Sultan'in oglu Abdullah,kapi tarafinda Ikinci Bayezid'in oglu Korkut,onun yaninda Orhan Gazi'nin ailesi Nilüfer Hatun ve oglu Kasim Çelebi ile Yildirim'in oglu Musa Çelebi vardir. Bu türbede yirmiiki tane mezar bulunmaktadir. Türbeyi ise Sultan Abdülaziz yaptirmistir.Silsile-i Sâdât-i Naksibendiyye'den Hâce Muhammed Bâbâ Semâsi (k.s.) Hazretleri, Seyh Edebali, Haci Bektas-i Veli bu devrin büyüklerinden olup, Orhan Gazi zamaninda vefat etmislerdir.
  Erkek çocuklari :
  Süleyman Pasa, Birinci Murad, Ibrahim,Halil, Kasim.
  Kizi : Fatma Hatun
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Orhan Gazi yaşamı hakkında bilgiler

  Orhan veya Orhan Gazi (Osmanlı Türkçesi:اورخان بك, Orhan Bey; 1281, Söğüt – Mart 1362, Bursa), Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı. 1326 ile 1359 yılları arasında beylik yapmıştır.[1][2] Babası Osman Gazi'den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murat'a 95.000 km² olarak bırakmıştır.

  Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Sarışın, uzun boylu ve mavi gözlü, halk tarafından çok sevilen, ulemaya saygılı, merhametli bir hükümdar olarak tanımlanır. Sık sık halkın arasına karıştığı, ve dertlerini dinlediği söylenir. Babası Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1324'te bey olmuştur. Orhan Gazi'ye dinin kahramanı manasına gelen Şücaeddin lakabı verilmiştir. Ölüm tarihini 1359, 1360, 1361 ve 1362 gösteren kaynaklar da vardır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Orhan Gazi'nin Hayatı İle İlgili Kısa Bilgi

  Orhan Gazi 1281 yılında doğdu.Annesi Malhun Hatun, babası Osman gazidir. 1326 yılında 45 yaşında iken Osmanlı tahtına oturdu. Kardeşi Alaaddin Paşa ile uyum içinde çalışarak, devletin sınırlarını 16.000km2 den 95.000km2 ye ulaştırdı.

  Bursa, İznik, İzmit ve Gemlik onun zamanın da fethedildi.Ayrıca ilk Rumeli topraklarına geçilerek bir çok kabilenin fethi gerçekleştirildi. Anadolu’da Karesi beyliği Osmanlıya ilhak edildi.Ankara ele geçirildi.Bursa başkent yapıldı.

  İlk kez para basıldı. Düzenli yeni çeri ocağı kuruldu, kanunlar çıkarıldı.

  Orhan gazinin Süleyman paşa,Murad, İbrahim,Halil, Kasım ve Fatma isimli çocukları vardı.Bunlardan Murad kendisinden sonra padişah oldu.

  İkinci Osmanlı sultanı olan Orhan gazi sarı sakallı,uzun boylu,yumuşak huylu ve merhametli bir insandı.Fakirleri sever,ilim adamlarına hürmet gösterir,adalet hususunda titiz davranırdı.Fethettiği topraklarda Hrıstiyan ahaliye gösterdiği adilane tavırları sebebiyle çok sevilirdi.

  Üstün bir askeri dehaya sahip olduğu,kazandığı zaferlerden anlaşılmaktadır.

  1360 yılında 71 yaşında vefat etmiş,babası Osman gazinin türbesi yanına defnedilmiştir.Kabri civarında eşinin,çocuklarının ve torunlarından bir kısmının da mezarları bulunmaktadır

+ Yorum Gönder