+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı'da Giyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Osmanlı'da Giyim
  Osmanlı'da Giyim


  Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra sarayda gelişen ölen sultanların giysilerini bohçalayarak saklama geleneği Osmanlı İmparatorluğu Dönemi işlemelerini 15. yüzyılda kısa bir boşluktan sonra 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar kopmadan izlememize olanak sağlamaktadır.


  Osmanlı'da Giyim.jpg

  Osmanlı sultanları giyim-kuşama önem verir, lüks kumaşlardan dikilmiş kaftanlar giyerlerdi. Onların kalite arayışları dokumacılığın gelişmesinde önemli bir yer tutar. Saray kıyafetleri ve mefruşat için kullanılan kumaşlar saray bünyesindeki atölyelerde hassa nakkaşları tarafından hazırlanan desenlere göre dokunurdu. Bu atölyeler yeterli olmadığı zamansa İstanbul ve Bursa'daki diğer atölyelere sipariş verilirdi. İpekliler devlet tarafından kontrol altında tutulur, çözgü tellerinin sayısından boyasına dek her detayın esaslarına uygunluğuna bakılırdı.
  Görkemli giyecekler kemha (brokar), kadife, çatma (bir kadife türü), seraser (altın ve gümüş alaşımlı telle dokunmuş ipekli kumaş), diba, atlas, canfes, tafta, vala, çuha, sof ve şal gibi kumaşlarla oluşturulurdu. Topkapı Sarayı'nın sayıları 1550'yi bulan giyim-kuşam koleksiyonu ölen padişahın üzerinden çıkan ve sahip olduğu diğer giysilerinin saklanmasıyla oluştu. Padişah elbiseleri hazine eşyası sayıldığından Hazine'de saklanırdı. Ölen sultan, hanedan mensubu yüksek rütbeli devlet memuru ve din büyüklerinin eşyalarının türbesine konulması bir gelenekti ve bu türbelerden toplanan giysiler de Saray'daki koleksiyona katılırdı. Osmanlı sarayındaki ipekli ve pamukluların bir bölümünün menşei Hint, İran ve Mısır'dır. 2. sen_AY
  Devamlı Üye

  Osmanlı'da Giyim Tarzı Nasıldı

  Osmanlıda Giyim Tarzı Nasıldı.jpgOsmanlıda Giyim Tarzı Nasıldı2.jpgOsmanlıda Giyim Tarzı Nasıldı1.jpg
 3. FERAY
  Devamlı Üye
  Osmanlıda kadın sultanların Saray giysilerinin ihtişamı Osmanlı’nın zenginliğini, kudretini yansıtmaktadır. Sultanların giysileri pahalı kumaşlar ipeklerden oluşuyordu ve değerli taşlarla süslüyorlardı. Saray kadınlarının kalite arayışları dokumacılığın gelişmesini de önemli ölçüde etkilemiştir. Saraylı kadınların giysileri, halkın giysisinden daha özenliydi.
+ Yorum Gönder


osmanlıda giyim kuşam,  osmanlı kıyafetler,  osmanlı kumaşları