+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Yavuz’un ölüm anı ve son sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Yavuz’un ölüm anı ve son sözleri
  Yavuz’un ölüm anı ve son sözleri

  Devlet işlerinde devrin icabı, son derece sert ve müsâmahasız olmasına rağmen, ilim adamları ile sohbetinde ve özel hayatında, tam aksine gayet yumuşak olan Yavuz Sultan Selim, gecelerini ibadet ve kitap okumakla geçiren, birçok kerâmetleri olan velî pâdişahlardandı.

  Sırtında çıkan bir sivilcenin azıp kötüleşmesiyle gelişen “Şirpençe” denilen hastalıktan vefat ettiği söylense de; tarihî kaynaklara göre, dedesi Fâtih gibi doktorlar tarafından yarasına sürülen zehirle öldüğü kuvvetle muhtemeldir. Yavuz Selim, ölüm döşeğinde son dakikalarını yaşarken hizmetkârı Hasan Can’a, Yasin Suresi’ni okumasını söylemeden önce “Hasan Can bu ne hâldir?” diye sorar. Hasan Can da: “Allah ile beraber olma zamanıdır Sultanım!..” şeklinde karşılık verir. Bu söz üzerine Sultan Selim ise: “Bre bizi bu zamana kadar kiminle bilirdin sen!..” der. Ve Yasin Suresi okunurken, “selam” ayetine gelindiğinde, büyük sultan ruhunu Rahman’a teslim eder.
 2. Zarafet
  Üye

  Sultan selim, Karakterinin sertliğinden dolayı Yavuz sıfatını almıştır. babası II. Bayezid'i tahttan indirerek yerine kendisi geçti ve osmalı tarihinde bir ilk gerçekleştirmiş oldu. 8 sene gibi bir süre tahta kalmıştır. eyâlet sayısı dört olan Osmanlı Devletini kısa bir zamanda iki katına çıkardı.
+ Yorum Gönder