+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Çanakkale Zaferinin Sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Çanakkale Zaferinin Sonuçları
  Çanakkale Zaferinin Sonuçları

  1-)Çanakkale Zaferi, müttefikleriyle Rusya'nın irtibatını önlemiş, dolayısıyla savaş iki yıl uzamış, bu arada çıkan Bolşevik ihtilali ile Rusya savaş dışı kalmıştır. Bu durum ihtilal Rusyası ile müttefiklerin birbirinden ayırmış, kurtuluş savaşı yıllarında kuzeyde güvenliğimizi sağlamış ve zafere ulaşmamızı kolaylaştırmıştır.
  2-) Bu savaşlar, İngiliz ve Fransız kuvvetlerini Gelibolu Yarımadasına bağlamış, Almanya ve müttefiklerinin yükleri azalmıştır.
  3-)Düşmana çok büyük insan ve malzeme zayiatı verdirilmiştir.
  4-) Türk ordusunun zaferi, İngiltere ve Fransa'nın sömürgelerindeki prestijlerine bir darbe, esir milletlere bir ümit ve istiklal ışığı olmuştur.
  5-) Çanakkale Zaferi, Türk askerinin direnme gücünün, fedakarlık ruhunun ve vatanseverlik şuurunun bir abidesidir. Harpten önce kıymeti üzerinde tereddüt edilen Türk ordusu, iyi sevk ve idare edildiği zaman ehliyetli ellerde, bin bir yokluk ve zarurete rağmen neler yapmaya muktedir olduğunu dünyaya göstermiş ve Balkan yenilgisinin kara lekesini tertemiz kanıyla silmiştir.
  6-) Bilindiği gibi, büyük hadiseler olağanüstü şahsiyetleri, büyük ve müstesna kabiliyetleri meydana çıkarmaktadır. Mustafa Kemal'in ortaya çıkışında Çanakkale savaşları kader tayin edici bir merhale olarak gözümüze çarpmaktadır.
  7-) Çanakkale Zaferleri, Mustafa KEMAL'in ordu içinde olduğukadar tüm milletçe de tanınmasına vesile olmuştur. Bu suretle Türk Milleti, 1966'dan beri makus istikamette gelişen talihini yenecek olan liderlerini bulmuştur. Ordu ve millet, Anafartalar Kahramanı'nın bu işte bu güven, ATATÜRK'ün Milli Mücadele'yi zaferle sonuçlandırmasında genç, dinamik ve yepyeni modern bir devlet kurmasında en büyük ilham ve kuvvet kaynağı olmuştur.
  8-)Çanakkale, Milli mücadelenin bir nevi başlangıcı sayılmaktadır. Çanakkale, Türk'ün vatanseverliğinin, cesaretinin, mücadelenin azminin ve kahramanlığının sembolüdür.
  Savaş bir Milletin haysiyetin ve varlığının ortaya koyduğu en çetin bir imtihandır. Yalnızca silahların konuştuğu sanılan bu imtihanda maddi güç ancak manevi değerlerle beslenip desteklendiği müddetçe zafere ulaşır…
 2. Ziyaretçi

  çok güzellllllllll
+ Yorum Gönder


çanakkale zaferinin sonuçları,  çanakkale zaferi sonuçları,  canakkale zaferi önemi,  canakkale zaferinin sonuclari,  canakkale zaferi sonuclari,  çanakkale savaşı sonuçları