+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda 1. Kosova Savaşının Sonuçları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  1. Kosova Savaşının Sonuçları Nelerdir
  1. Kosova Savaşının Sonuçları ve nedenleri hakkında bilgi


  Sırplar bu yenilgiyle topraklarındaki Osmanlı egemenliğini kabul ettiler.

  Ancak I. Kosova’nın asıl sonucu savaşın kazanılmasının ardından yaralılar arasında dolaşan I. Murat’ın bir Sırp tarafından öldürülmesidir.

  İki tarafın da büyük kayıp verdiği bu muharebe sonrasında I. Murat "Allah bana bir daha böyle zafer göstermesin" demiştir.

  Savaş sonunda bir Sırp soylusu, sultanın elini öpüp Müslüman olmak istediğini belirterek I. Murat'a yaklaşmış ve onu ani bir hamleyle hançerleyerek şehit etmiştir. Ölümünden sonra Hüdavendigar lakabının verildiği sultanın iç organları orada gömülmüş, geriye kalan naaşı Bursa'ya ***ürülerek orada defnedilmiştir. Bunun da etkisiyle I. Kosova Savaşı tarihte Sırp milliyetçiliğinin ilk yeşerdiği ve bugün Sırpların çok önem verdiği bir muharebedir.
 2. Zahra
  Üye

  Osmanlı Devletinin Balkanlarda ilerlemesi sırasında I. Murat Önderliğindeki Osmanlı Devleti ile Sırplılar arasında Kosova da meydana gelen savaştır. Bu savaşta Osmanlı Devleti iyi bir Planla Sırp Birliklerinin hepsini yok etmiş ancak savaş sonunda Bir Sırp Soylusu Müslüman olmak istediğini bu yüzden Sultanın elini öpmek istediğini belirterek Sultana yaklaşmış ve onu bir Darbeyle Hançerleyerek Şehit etmiştir.
+ Yorum Gönder