+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Otlukbeli Savaşının Nedenleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Otlukbeli Savaşının Nedenleri Nedir
  Otlukbeli Savaşının Nedenleri Nedir  1-Osmanlı ve Akkoyunlu hanedanları arasındaki düşmanlık, Yıldırım Bayezid ve Kara Yölük Osman zamanına dek uzanıyordu. Osmanlılar Karakoyunlularla müttefikken Akkoyunlular da Timur'u desteklemişti.


  2-Uzun Hasan'ın müttefiki olan Trabzon Rum İmparatorluğu'nun II. Mehmed tarafından yok edilmesi (1461) sırasında Uzun Hasan, II. Mehmed'i protesto etmiş; ancak daha fazlasına cüret edememişti.

  3-Doğuda kazandığı başarılarla kendine güveni artan Hasan'ın Venediklilerle işbirliği yapması, açıkça düşmanlık belirtisiydi.


  4-1466'dan itibaren Osmanlı kuvvetleri Orta Anadolu'ya girerek Karamanoğullarını takibe başladı. Karamanoğlu kuvvetleri doğuya kaçarken Akkoyunlular sınırı geçti ve 1472'de Osmanlı birlikleriyle çatışmalar yaşandı. Ertesi yıl II. Mehmed, bizzat ordunun başına geçerek doğuya yürüdü.
 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Doğuda kazanan Hasan güvenini arttırıp Venediklilerle iş birliği yapması açıkça düşman olduğunun bir göstergesiydi. Osmanlılar Karakoyunlularla müttefikken Akkoyunlular da Timur u desteklemek için bir birlik haline geldiler.
+ Yorum Gönder