+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Serhat Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Serhat Nedir
  Serhat Nedir - Osmanlıda Ülkeler Arası Sınır - Serhad Nedir


  Serhat, Serhad olarak da bilinir, Osmanlı Devleti'nin, komşu ülkelerle arasındaki sınır bölgesine verilen ad.

  Osmanlı Devleti'nin doğu ve batı komşularıyla olan sınırları kesin biçimde belirlenmemişti. Antlaşmalarda kent, kasaba ve köy adları, nehir ya da tepeler, köprü ve yollar belirtilerek sınır kabaca belirtilirdi. Serhat adı verilen bu sınır şeridine önceleri akıncılar, sonra serhadkulu (serhadli) denen askerler yerleştirildi.

  Serhadkulları, sınıra yakın kalelerde muhafızlık eden ulufelilerdi. Bir bölümü ise tımarlıydı. Serhadkulları genellikle yerli halk arasından seçilirdi. Yeni bölgeler alındıkça ya da sınırlar geriye çekildikçe serhad örgütlerinin yapısı da değişirdi. Serhada yakın eyalet ve sancaklarda kapı halkı denen yerel güçler de sınır bekçiliği yaparlardı. 18. yüzyıl sonlarında sınır taşlarının konması, ayrıntılı sınır protokollerinin imzalanması ve karşılıklı güvenlik önlemlerinin belirlenmesiyle bu uygulama ortadan kalkmaya başladı.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Serhat,Serhad olarak da bilinir.İki devlet arasındaki sınır anlamlarına gelir.Osmanlı devletinin batı ve doğu sınırları daha belirlenmemişti.sınırları belirtmek için yapılan antlaşmalarla Osmanlı devletinin sınırları kabaca belirlenmiştir.Bu sınırları korumak içinde Serhad kulu adında ki askerler yerleştirilmiştir.Peki Serhat kulu nedir?Hudutlar da ki kalelerde görev yapan askeri kuvvetlere verilen addır. Bunlara Yerli Kul da denirdi.
+ Yorum Gönder


serhat nedir,  serhat ne demek,  serhat ne demektir,  serhat nedır