+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devletinin Marşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devletinin Marşları
  Osmanlı Devletinin Marşları


  Osmanlı Devleti Marşları Osmanlı Devleti'nin kuruluduğu yıldan beri kullanmaktadır.Osmanlı devletinin 19. yüzyıla kadar ulusal bir marşı olmamıştır.ordu ve bandonun yeniden yapılandırıldığı sırada II. Mahmut döneminde Guiezeppe Donizetti Osmanlı Devleti'ne çağırılmıştır.Donizetti Paşa olarak da bilinen Guiezeppe Donizetti tarafından batı müziği türünde bestelenen Mahmudiye Marşı Osmanlı Devleti'nin ilk resmi marşı olmuştur.Fakat bu marşa ynı dönemdeki diğer monarşi devletlerin marşı gibi ulusal bir marş değil de kraliyet marşı olmuştur.

  Tanzimat Devri sırasında ilk ulusal marş olan Mecidiye Marşı bestelenmiş ve bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kullandığı "Beyaz ay yıldızlı al bayrak" resmi bayrak olarak kabul edilmiştir.Osmanlı Devleti resmi olarak şu marşları kullanmıştır: 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devletinin kurulduğu yıldan beri kullanılmaktadır. Ordu ve bandonun yeniden yapılandırıldığı sırada 2 Mahmut döneminde Guiezeppe Donizetti çağrılmıştır. Monarşi devletlerin marşı gibi ulusal bir marş değil de kraliyet marşı gibi olmuştur.
+ Yorum Gönder