+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Fatih Sultan Mehmed Hân - şehzadeliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fatih Sultan Mehmed Hân - şehzadeliği
  Fatih Sultan Mehmed Hân - şehzadeliği


  Mehmed iki yaşına kadar Edirne'de kaldıktan sonra 1434'te sütninesi ve küçük ağabeyi Ali ile birlikte 14 yaşındaki büyük ağabeyi Ahmet'in Rum sancakbeyi olduğu Amasya'ya gönderildi. Burada ağabeyi Ahmet'in erken yaşta ölmesi üzerine Mehmed altı yaşında Rum sancakbeyi oldu. Diğer ağabeyi Ali ise Manisa'da Saruhan sancakbeyi oldu. İki yıl sonra babaları II. Murat'ın talimatıyla iki kardeş yer değiştirdiler ve Mehmed Saruhan sancakbeyi oldu.

  Mehmed'in eğitimi için babası çeşitli hocalar görevlendirdi. Ancak zeki olduğu kadar hırçın bir çocuk olan Mehmed'in eğitilmesi kolay olmadı. Sonunda babası heybetli ve otoriter bir alim olan Molla Gürani'yi görevlendirdi. Anlatılana göre Murad, Gürani'ye bir değnek vermiş ve Mehmed itaatsizlik ederse kullanmasını söylemişti. Gürani, Mehmed'e dersi dikkate almayan öğrencisine bir hocanın dayak atması üzerine edebi bir cümleyi inceletmiş, Mehmed durumun ciddiyetini kavrayarak eğitimine önem vermeye başlamıştır. 2. Elif
  Devamlı Üye

  Fatih sultan mehmed küçük yaşta bir çok çalışmada bulunmuş ve kendini göstermiştir.Mehmet küçük hırçındı ve eğitimi kolay olmamıştır.Memed ciddiyetini kavramış ve ciddiyet almaya karar vermiştir.
+ Yorum Gönder