+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Bitlis Ermeni İsyanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bitlis Ermeni İsyanı
  Bitlis Ermeni İsyanı

  Bitlis Ermeni İsyanı (18 Nisan 1915), I. Dünya Savaşı sırasında zamanında Osmanlı Devletinin Bitlis ili içindeki Ermeni vatandaşlarının çıkardıkları isyanlar. Olaylar Bitlis ili dahilinde düşük sıcaklıkda Ocak 1915 başlasada merkezdeki çatışmalar zamanı göz önüne alınırsa 18 Nisan 1915 kabul edilmektedir.

  Osmanli devletinin seferberlik ilanına Osmanlı vatandaşı olan Ermenilerin bazıları uysada pek çoğu bu çağrıya uymamışdir.[1] Osmanşı Korsu, Akhis, Beygeri, Arşin, Tasu gibi büyükçe köylerine istekde bulunmuş ama cevap alamamışdır.[1] Ocak 1915'te Bitlis'in Hizar kazasının Sekür Köyü Ermenileri askerlik yüzünden sorun çıkmışdır.[1] Osmanlı devleti asker kaçağı arayan jandarma müfrezesi bu bölgede çatışmaya girmişdir.
  Ermeni milisler özellikle Bitlisi Van'a bağlayan bölgede ki bu bölge Gevaş yolunu olmak üzere ulaşıma keserler Ayrıca bu bölgeden geçen önemli haberleşme hattıkesintiler yüzünden kullanılmaz hale gelir.
  20 Şubat 1915'te Bitlis Ermeni köylerinde osmanlı güçşeriyle çatışma devam ederken merkeze bulunan Viyris Köyü'nde çarpışmalar çıktı 2. Acil

  Bitlis Ermeni İsyanı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder