+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Hakem Olayı Nedir Kısaca Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hakem Olayı Nedir Kısaca Özeti
  Hakem Olayı Nedir Kısaca Özeti


  Sıffin Savaşı’nda bir sonuç alınamayınca taraflar, iki taraftan da seçilecek birer hakemin kararına başvurmayı gerekli gördü.

  Hz. Ali’nin hakemi Ebu Musa el-Eş’ari, Muaviye’nin hakemi ise Amr İbn-ül As oldu.
  Hakemler Muaviye’nin entrikası sonucu onu halife seçti.

  Müslümanlar üç gruba ayrıldı.
  1. Hz. Ali taraftarları; Şiiler
  2. Muaviye taraftarları; Sunniler
  3. Tarafsızlar (Hariciler)

  UYARI : Bu olayla İslam dünyasında ilk ayrılıklar başlamış ve mezhep ayrılıklarının temeli atılmıştır.
  Hariciler’in ayaklanması sonunda 661 yılında Hz. Ali öldürüldü.

  UYARI : Hz. Ali döneminde Müslümanlar arasında yapılan savaşlardan dolayı fetihler durgun geçmiş ve Tunus kaybedilmiştir.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hakem olayı nedir

  Bir Kadın, Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd ağacı yaktığı sırada , buhurdanlıktan sıçrayan bir kıvılcımdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutuşup tamamı ile yanmış, bu yüzden duvarlar da her taraftan gevşeyip çatlamış bulunuyordu. Zaman, zaman sahilden gelen sel baskınları ilede Kâbenin tabanı ve duvarları da iyice yıkılacak duruma gelmişti. Bunun icin,Kureysliler Kabenin duvarlarını onarıp sağlamlaştırmak ve üzerinede,tavan çatmak istiyorlar,fakat, yıkmağa kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlar,aralarinda meşvere ediyorlardı. Am bu sırada Rum tüccarlarından birisine Ait olan inşaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandi,bunu fırsat bilen Kureyşliler aralarında yardımlaşarak bu batan gemiden Kabe inşaası için gerekli malzemeleri almış oldular.Ve Kâbenin inşaatına başladılar. Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler ,birbirleriyle anlaşamadılar. Hatta işi okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bir zaman kaldı. Kureyşiler, Bu iş üzerinde, dört veya beş gece durdular. Sonra Kureyşin yaşlılarından Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu; Teklifine göre ,mescidin kapısından giren ilk kişi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmin uluları bu teklifi kabul ettiler. Tam bu sırada peygamberimiz içeri girdi, bütün kureyşliler el çırparak El-Emin`in hakemligine razıyız dediler. Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kişi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurdu,ve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymuş oldu.

 3. Ziyaretçi
  Mekkeli müşrikler Kabe'nin etrafında toplanmışlar,elinde buhurdanlıkla Kabe'ye doğru ilerleyen adamı izliyorlardı.Yanan tütsünün güzel kokusu etrafa yayılmıştı.Adam,Kabe'ye iyice yaklaştı.Elindeki buhurdanlığı Kabe'nin örtüsüne yaklaştırdı ve aşağı yukarı indirip kaldırarak Kabe'nin etrafında dönmeye başladı.Tütsünün güzel kokusu Kabe'nin örtüsüne iyice işlesin istiyordu.

  Bu sırada hafif bir rüzgar esiyordu.Herkes kendinden geçmiş bir halde Kabe'nin tütsülenişini izliyordu.Yanan tütsüden Kabe'nin örtüsüne ufak bir kıvılcım sıçradı.Fakat kimse farkına varmadı.Ne olduğunu fark ettiklerinde iş işten geçmişti.Kabe alevler içindeydi.
  Bir anda ortalık karıştı.Oradan oraay koşan insanlar,bağıranlar,yardım isteyenlerBir süre sonra yangın söndürüldü,telaş sona erdi.Ancak olan olmuştu.Kabe büyük bir oranda hasar görmüştü.

  Aradan birkaç hafta geçmişti ki şiddetli yağmur başladı.Yağmur bir türlü dinmek bilmiyor,bardaktan boşalırcasına yağıyordu.Evlerin penceresinden yağmuru seyreden yüzlerden endişe okunuyordu.Bu yağış mutlaka sel getirecekti.

  -------------------------------2. Bölüm-------------------------------

  Sonunda korkulan şey gerçekleşti.Kısa bir süre önce yangından harap olan Kabe şimdi de sel sularının altında kaldı.Yaşlı bine bu ikinci afete dayanamadı.Sular çekildiğinde Kabe'den geriye sadece bir enkaz yığını kalmıştı.

  Şehir meclisi toplandı ve Kabe'nin yeniden yapılmasına karar verdi.Önce enkaza dönüşen eski bina yıkıldı sonra inşaat başladı.Masraflar bütün şehrin katılımıyla karşılandı.Ve neredeyse herkes inşaatta çalışıyordu.O sıralarda 35 yaşlarında olan Hz. Muhammed de taş taşıyor.Kabe'nin inşaatına yardım ediyordu.

  Nihayet binanın duvarları Hacerülesved'in yerleştirileceği yüksekliğe kadar örüldü.Şimdi yeni bir sorun gündeme gelmişdi.Hacerülesved'i kim yerine koyacaktı?Bu büyük onur kime verilecekti?Mekke'nin ileri gelen kabileleri anlaşmazlığa düştüler.Herkes bu şerefin kendi kabile reisine verilmesi gerektiğini düşünüyordu.Tartışmalar sürerken içlerinden biri şöyle dedi:

  -Aklıma bir fikir geldi.Eminim Hepiniz kabul edeceksiniz.Buraya gelecek ilk kişiyi bekleyelim.Onu hakem yapalım.Ve fikrini soralım.O ne derse o olsun.

  Bu teklif herkesin aklına yattı.Kimin geleceğini görmek için beklemeye koyuldular.Bir süre sonra Hz. Muhammed göründü.Herkes derin bir nefes aldı.Çünkü onun adil bir hükum vereceğinden emindiler.O,güvenilir bir insandı.Ona aldıkları son kararı anlattılar.Hz.Muhammed bir süre düşündü ve:

  -Bana bir örtü getirin..

  Hemen bir örtü buldular.Hz. Muhammed örtüyü yere serdi ve Hacerülesved'i üzerine koydu.Sonra kabile reislerini çağardı.Her birinin örtünün bir tarafından tutmalarını istedi.Böylelikle bütün kabileler Hacerülesved'i taşıma onurunu paylaşmış oldular.

  Sorun çözülmüş,şehirde yaşanabilecek muhtemel bir savaş engellenmişti.
+ Yorum Gönder


hakem olayı nedir,  hakem olayı kısaca,  hakem olayı özet,  hakem olayı nedir kısaca,  hakem olayı,  hakem olayı kısaca özet