+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Sultan Murad Türbesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sultan Murad Türbesi Hakkında Bilgi
  Sultan Murad Türbesi Hakkında Bilgi


  sultanmuradtrbesi.jpg  Sultan Murat Türbesi ya da Meşhed-i Hüdâvendigâr, Kosova´nın Priştine – Mitroviça yolu üzerinde Priştine’ye 5 km mesafedeki Kosova’daki en eski Osmanlı mimari eseridir. 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Meşhed-i Hüdavendigâr Türbesi nin Koordinatlari Kuzey+42° 42′ 6.84″, Doğu+21° 6′ 15.84″ (Google maps için Koordinatlar 42.7019, 21.1044) tir.

  Kosova Savaşı’nda öldürülen Sultan Murat Hüdavendigar, Bursa’ya götürülerek oradaki türbesine defnedilmişse de Yıldırım yine de Kosova’da babası adına bu türbeyi yaptırmıştır.

  Türbe Balkanlar’daki Türk ve Müslümanlar açısından İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi’yle aynı önemi taşımakta, yoğun şekilde ziyaretçi çekmektedir. 2. Sultan
  Devamlı Üye

  1. Kosova savaşında şehit düşen 1. murat türbesini yıldırım beyazid yapmıştır.Türbenin içeriği yuvarlak kemerli dokuz pencere ile aydınlatılır. Kosova Savaşı’ nda öldürülen Sultan Murat Hüdavendigar, Bursa’ya götürülerek oradaki türbesine defnedilmiştir.
+ Yorum Gönder


sultan murat türbesi,  sultan murad türbesi,  Kosova Priştinede Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi,  kosova sultan murat türbesi,  sultan murad türbesi kısa bilgi,  kosovada sultan murat hüdavendigar türbesi