+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Hürrem Sultanın Yaptırdığı Eserler Nelerdir , Hürrem Sultanın eserleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hürrem Sultanın Yaptırdığı Eserler Nelerdir , Hürrem Sultanın eserleri
  Hürrem Sultanın Yaptırdığı Eserler Nelerdir , Hürrem Sultanın eserleri


  Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

  Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

  Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Tatarlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır. 2. Acil

  Hürrem Sultanın Yaptırdığı Eserler Nelerdir , Hürrem Sultanın eserleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


hürrem sultanın yaptırdığı hastane,  hürrem sultanın yaptırdıgı hastane