+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Yavuz Sultan Selim ve Küpe Olayının Aslı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yavuz Sultan Selim ve Küpe Olayının Aslı
  Yavuz Sultan Selim ve Küpe Olayı,

  Yavuz sultan Selimin kulağında küpe olması ve bu şekilde resminin olması doğruluk payı varmıdır bilinmez rivayetlerden öte gitmediği için gerçeklik payının olup olmadığı belli değildir.

  yavuzsultanselimgerekre.jpg
  İslâm hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için câiz görülmüş, ama erkekler için câiz görülmemiştir. Bazı hukukçular erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir hadisenin Hz. Peygamber (sav) zamanında yapıldığı halde, yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her hal ü kârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göreyse mekrûhtur; yani kısaca câiz değildir.

  İşte bu şer’î hükmü bilen Yavuz Sultan Selim’in kulağını deldirip küpe taktığına ihtimal dahi vermiyoruz. Zira Yavuz’un Mısır Seferi dönüşünde oğlu Süleyman’ın süslü elbiselerini görünce, “Bre Süleyman, sen böyle giyinirsen, anan ne giysin?” dediğini biliyor ve onun şahsi hayatında sâde ve süsten uzak olduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. Yavuz, süs ve ihtişamdan hoşlanmayan bir padişahtır. Doğru olan resimlerinden pala bıyıklar vardır, ancak küpe yoktur. 2. Acil

  Yavuz Sultan Selim ve Küpe Olayının Aslı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


erkek küpesi