+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Fatih Sultan Mehmet Neden Atını Denize Sürdüğü Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fatih Sultan Mehmet Neden Atını Denize Sürdüğü Hakkında Bilgi
  Fatih Sultan Mehmet Neden Atını Denize Sürdüğü Hakkında Bilgi


  Haçlı donanmasına fırsat veren kaptanı derya baltaoğlu süleyman paşaya kızdığı için atını denize sürmüştür.

  İstanbul Kuşatması Osmanlı Ordusunun bazı Bizans kalelerini ele geçirip Ağar toplar ile İstanbul surlarına ateş ile başlamıştır. Daha sonra Bizans gemilerinin haliçe zincir atmasıyla beraber Osmanlı askerleri şehre ilk önce girememiştir. Ayrıca Avrupa ülkelerinden Bizansa gemilerle yardım geldiğini Başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere bütün osmanlı askerleri görmüştür.

  Bu yardımlara Fatih Sultan Mehmet çok sinirlenmiş ve atını denize sürmüştür. Fatih Sultan Mehmet bunun üzerine Osmanlı gemilerini yağlı kazıklarla karadan denize yürütmüştür. Yanan Bizans gemileri Osmanlı gemilerini yok etmeye çalışsada bunda başarılı olamamıştır.

  Daha sonra yapılan ilk saldırıda Bizansa ağır kayıplar verdirilmiştir. Osmanlı bir plan kurmuş ve surların altına lağımlar kazmıştır. Bu bizanslılar tarafından fark edilince Osmanlı bu plandan vazgeçmiştir ve yeni plan oluşturmuştur 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Osmanlı Ordusunun bazı Bizans kalelerini ele geçirip Ağar toplar ile İstanbul surlarına ateş ile başlamıştır. Daha sonra Bizans gemilerinin haliçe zincir atmasıyla beraber Osmanlı askerleri şehre ilk önce girememiştir.
+ Yorum Gönder