+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Beylikler Nasıl Sona Erdi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Beylikler Nasıl Sona Erdi?
  Beylikler Nasıl Sona Erdi?

  Moğol İmparatorluğu döneminde kaçan Süleyman Şah komutasındaki Kayılar ilk olarak 1227 yılında Anadolu'ya geldiler[21]. Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaeddin Keykubad, Kayıları Karacadağ ve bölgesine yerleştirdi. Kayılar bu sırada 50.000 kişiydiler[20].Süleyman Şah'ın Fırat Nehri'nden geçerken, boğulması üzerine, Kayı Boyu'na mensup bazı kişiler Erzurum ve Erzincan civarına göç ettiler.[21] Bazıları da Suriye ve yeniden anayurtlarına göç etti.
  Ertuğrul Gazi ise Söğüt ve civarına yerleşti. Bu sırada buraları fethetti. Ertuğrul Gazi yaklaşık 1000 km2 civarı bir toprak fethetmişti[22]. Ertuğrul Gazi tahminen 90 yada 83 yaşında ölmüştü.[23][24] Aşiret Osman Bey'i seçti. Osman Gazi, devlete adını vermiştir. 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaeddin Keykubad, Kayılar bu sırada 50.000 kişiydiler(20).Süleyman Şah'ın Fırat Nehri'nden geçerken, boğulması üzerine, Kayı Boyu'na mensup bazı kişiler Erzurum ve Erzincan civarına göç ettiler.(21) Bazıları da Suriye ve yeniden anayurtlarına göç etti.Aşiret Osman Bey'i seçti. Osman Gazi, devlete adını vermiştir.
+ Yorum Gönder