+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Malakanlar Orhan türkdoğan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Malakanlar Orhan türkdoğan
  Malakanlar Orhan türkdoğan


  malakanlar-orhan-t-rkdo-an1.jpgMalakanlar Orhan türkdoğan2.jpgMalakanlar Orhan türkdoğan3.jpgMalakanlar Orhan türkdoğan4.jpg

  Tarihi boyunca bir çok etnik gruba ev sahipliği yapan Kars’ta yaşamış ve bu gün sadece Türkiye’de ki koşulları kabul ederek (Kars ve İstanbul) kalan bir avuç azınlık.
  Malakanlar, kökleri Rusya’ya dayanan bir topluluktur. 1800’lü yılların başında Rus Çarı Deli Petro, dini inançları gereği haftada sadece iki gün süt içme yasağı getirince buna karşı çıkıp her gün süt içmek isteyen, Rusların “süt içenler” anlamına gelen “Molokan” diye adlandırıp önce Kafkasya’ya sonra Osmanlı imparatorluğuna sürdükleri ve Molokanizm’i bir hayat felsefesi olarak www.alasayvan.net kabul eden insanlardır.
  Molokanizm, Ortodoks Kilisesinden ayrılmış bir tarikattır. 28 Mart 1805 yılında başlayan bu ayrılış, 22 Mart 1809 yılına kadar sürdü. Malakanlar o dönemlerde Ruslar´la bir anlaşmazlığa düşerler. Rusların inancına göre, haftada sadece iki gün süt içme geleneği vardı. Malakanlar ise; bu inanca itiraz ederek haftanın her gününde süt içilebileceğini savunuyorlardı. Zaten Rusçada Moloko kelimesi süt, Molokan ise süt içen anlamına gelir. 1682 yılında Ortodoks Kilisesi’nden bu sebeple ayrılan bu insanlar önce Kafkasya’nın kuzeyine daha sonra da Osmanlı ve İran sınırları boyunca Tiflis, Erivan ve Bakü eyaletlerine yerleştirildiler.
  1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşlarının ardından, Ruslar tarafından Kars’a yerleştirilen bu insanlar uzun yıllar burada kaldıktan sonra başta ABD ve Avustralya olmak üzere diğer ülkelere yerleşmişlerdir. Türkiye´de sayıları az da olsa Kars ve İstanbul´da yaşamaktadırlar.
  Kendileri esasen ilk savaş karşıtı insanlardandır. Hiçbir Malakan, inancı gereği eline silah almıyor. Böylesi durumlarda da savaşmak yerine gitmeyi tercih ediyor. Bu durumda gerek 1921′de ilk göçle gidenler, gerekse 1962′de gidenler geri geleceklerine söz verseler de bir daha geri gelmiyorlar. 1805′ten 1830′a kadar Ortodoks Kilisesi tarafından rahat bırakılmayan Malakanlar, Türkiye ve İran’la hudut olan Tiflis, Erivan, Gence ve Şamahi eyaletlerinin topraklarına yerleştirilmişler. 1878′ten 1917′ye değin geçen sürede de bugünkü Kars’a yakın yollar üzerine yerleştirilmişler.
  Malakan’ların Bolşeviklere ve Türkiye Komünist Partisi’ne olan yakınlıkları sebebiyetiyle, Türkiye hükümeti ve askeri çevreler de rahatsızlıklar başlayınca ilk kopuşlar da başlıyor. 20 Ocak 1921 tarihi itibariyle Türkiye’yi terk etmeyenlerin askere alınacakları haberiyle birlikte, Sovyet Rusya topraklarına dönüş başlıyor. Zorunlu askerliği kabul edip kalmaya karar verenlerse 1962 yılına gelince ayrılıyorlar topraklardan. 1962′de son kalan 1500 Malakan da gidiyor. Bugün, çoğu eski Sovyet toprakları başta olmak üzere Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşıyorlar 2. Acil

  Malakanlar Orhan türkdoğan isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


malakanlar,  malakanlar kimdir