+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda alpaslan savaş sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  alpaslan savaş sözleri
  alpaslan savaş sözleri

  Alparslan : savaşı, sonunda zafer olduğu için seviyorum.

  Malazgirt Savaşı Öncesi Sultan Alparslan'ın Askerlerine Hitabı

  Selçuklu Sultanı Alparslan, Malazgirt Meydan Muharebesi öncesi Anadolu'yu İslam yurdu haline getirmek ve fethe hatırlamak gayesiyle Hıristiyanların elinde bulunan Kar ve Ani kalelerini kuşatınca; savaştan önce askerlerinin karşısına çıkarak, onları İ'la-yı Kelimatullah'a ve Allah yolunda cihat etmeye çağırmıştı:

  "Yiğitlerim! Bahadırlarım! Sizin gibi kahraman erlerin hükümdarı olduğum için övünç duyar ve Allah-u Teala’ya hamd ederim! Tahta ilk çıktığımda, yurdun ufkunu saran ihtilal bulutlarını kılıçlarınızın parlak kıvılcımları ile def edip vatanın bütünlüğünü sağlamış idiniz. Bugünde âlem-i İslam, karşımızdaki düşmana Allah-u Teala’nın dinini tebliğ etmemizi ve buı yolda, cihad-ı fi sebebil’lah uğruna çarpışmamızı bekliyor! O halde hem bi-hakkın vatanı muhafaza ve hem de i’la-yı Kelimetullah gibi iki kudsi vazifeyi ifa etme şerefi bize şimdi bize düştü!..

  Düşmanımız kalabalık, kal’aları muhkem ise de; onların sizin gibi gaza meydanlarında pişmiş, şehit olma aşkıyla yanan mücahidlerin ilk hücumuna dahi dayanamayacağını bilirim. Zira onlar vatanlarını değil, hayatlarını kurtarma derdinde olan birtakım korkaklardan başka bir şey değildirler! Sizler ise hayatın gelip geçen bir gölge olduğunu, asıl şerefin Allah yolunda cihad ederek can vermek olduğunu hakkıyla bilen yiğitlersiniz!

  İşte bu sultanınız, Allah-u Teala’nın şerefli ismiyle adımını gaza meydanına atıyor. Ben şu kılıcı tutan elim takatten kesilinceye kadar çarpışacağım! Dinini, vatanını, sultanını seven ardımca gelsin!.. "

  (Kars Tarihi c.1 s. 337-354) 2. Acil

  alpaslan savaş sözleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder