+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı ilk paşası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Osmanlı ilk paşası
  Osmanlı ilk paşası

  osmanl-ilk-pa-a.jpg

  AÇLIK GREVİ YAPAN OSMANLI PAŞASI

  Açlık grevinde ölen ilk kişi açlığa ve susuzluğa 17 gün dayanabilen ve 1545 ilkbaharında vefat ederek tarihlere "Osmanlı tarihinin ilk açlık grevinin kahramanı" olarak geçen ilk kişi bir Osamnlı paşasıydı. İşte O paşa ve grev yapış nedeni:

  Bizde protesto maksadıyla yapılan açlık grevlerinin öncüsü, 16. yüzyıl vezirlerinden Diváne Hüsrev Paşa’dır. Devletin üçüncü adamı konumunda olan Paşa, 1545’te azledilmesi üzerine açlık grevine başlamış ve tedavi de kabul etmeyip hayatından olmuştu.

  Hüsrev Paşa, Kanuni Sultan Süleyman devrinin meşhur sadrazamı Sokollu Mehmed Paşa’nın akrabasıydı. Küçükken saraya alındı ve vezirliğe kadar yükseldi. Osmanlı devlet kurallarına göre veziriázamın azledilmesi halinde yerine ikinci vezir atanıyordu ve o zamanın veziriázamı Hadım Süleyman Paşa’nın azledilmesi hálinde ikinci vezir Hüsrev Paşa’nın veziriázamlığı garanti gibiydi. Ama, hükümdarın huzurunda yaşanan bir hadise yüzünden, Paşa’nın yıldızı bir anda söndü.

  Hüsrev Paşa, padişahın bizzat katıldığı bir toplantıda rakibi Veziriázam Süleyman Paşa ile kavgaya tutuştu, üstelik kendine hákim olamayarak belindeki hançeri çekip Süleyman Paşa’nın üzerine yürüdü. Rezaleti gözleriyle gören Kanuni Süleyman, her iki paşayı da hemen azletti ve bir başka devlet ad****** Rüstem Paşa’yı veziriázam yaptı.

  Devletin en yüksek makamına geçmek isterken bir anda kapıdışarı edilen Hüsrev Paşa konağına kapandı, kısa bir süre sonra üzüntüsünden hasta oldu, herkesten şüphe etmeye başladı ve kendisine yapılan davranışı protesto etmek için hiçbir şey yememe kararı aldı. İşi o kadar ileri götürdü ki, tam 17 gün boyunca ne bir yudum su içti, ne de bir lokma yedi ve tedavi için gelen doktorları da hakaretler ederek kovdu.

  Paşa, açlık grevine başlamasından tam 17 gün sonra, 1545’in bir ilkbahar günü vefat etti ve tarihlere "Osmanlı tarihinin ilk açlık grevinin kahramanı" olarak geçti.
 2. Acil

  Osmanlı ilk paşası isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder