+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu kimdir
  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu kimdir

  rusya-y-ele-ge-iren-cengiz-han-n-torunu-kimdir1.jpg


  Kirgizlarin Orhun-Yenisey'deki Uygurlari 840 yilinda ortadan kaldirmasi ve ardindan kendilerinin de Mogol hâkimiyetine girmeleriyle beraber, en eski Türk yurdu Mogollarin eline geçmisti. Artik X. yüzyildan itibaren gittikçe güçlenen Mogol kabileleri, Türklerin siyasî bir birlik olusturamamasindan da yararlanarak, faaliyetlerini artirmislar, ancak kendileri de güçlü bir siyasî birlik olusturamadiklari gibi üstelik birbirleriyle sürekli mücadele etmislerdir. XII. yüzyilda en güçlü Mogol kabileleri Orhun-Tula boylarinda yasayan Kerayitler, Baykal gölünün güneyindeki Merkitler, Irtis civarindaki Naymanlar idi. Bu sirada Karahitaylar da Maverâünnehir'de Harezmsahlarla mücadele halindeydi. Cengiz Han'in mensubu oldugu Kiyat kabilesi ve diger Mogol kabileleri ise Onon-Kerülen boylarinda daginik hâlde yasamaktaydilar.1155 yilinda dünyaya gelen Cengiz (asil adi Temuçin), henüz çocuk iken Kiyat kabilesinin han sülalesi Borcigidlerden gelen babasi Yesügey Bahadir'in, Tatarlar tarafindan öldürülmesiyle, kendini zorlu bir mücadelenin içinde bulmustur. Kahramanligi ve zekasiyla kisa zamanda sivrilen Cengiz, 20 yasindayken, bölgede önemli bir güce sahip Kerayitlerin beyi Tugrul'un himayesini kabul edip, Cacirat beyi Camuka ile de kan kardeslik kurarak nüfuzunu ve gücünü artirmistir. kongrat kabilesi beyinin kizi Börte ile yaptigi evlilik ise mücadelesinde ona büyük bir üstünlük saglamistir. Nitekim karisini kaçiran Merkitleri, Kerayit ve Caciratlarin yardimiyla yenilgiye ugratmis, ardindan Buirnor Tatarlarini ezmistir (1198). Cengiz'in, Tugrul Han ile birlikte Mogolistan'da hâkimiyet kurmaya çalismasina Camuka karsi çikmissa da, 1201'de yapilan savasta Cengiz galip gelmistir. Ardindan Cengiz, Çagan ve Alçi Tatarlari üzerine yürümüs, yenilgiye ugrayan Tatarlarin çogu katledilmistir (1202).
  Temuçin'in gittikçe güçlenmesini kendi hâkimiyeti için tehlikeli bulan Kerayit hani Tugrul, ittifaki bozarak Temuçin'e karsi harekete geçmis fakat yenilerek itaat altina alinmistir (1203). Ayni yil içinde Camuka'nin da katildigi, Naymanlarin öncülügündeki, Merkit, Oyrat, Tatar, gibi kabilelerin olusturdugu ittifakla mücadeleye girisen Temuçin, uzun mücadelelerden sonra galip gelip, bütün Mogol kabilelerine hâkimiyetini kabul ettirmistir(1206).
  1206 ilkbaharinda, Türk ve Mogol kabilelerinin katildigi bir kurultayda Temuçin, Cengiz (Çingiz) adini alarak büyük kagan ilân edildi. Bu tarihten itibaren Cengiz, siradan bir Mogol kabile lideri olmaktan çikarak, cihansümul bir devletin kurucusu ve hani olmustur. Özellikle devletin yeniden teskilâtlanmasinda, kendisine gönüllü katilan Idikut Uygurlarinin ve Öngütlerin büyük tesiri vardir. Askerî sahada, devlet teskilâtinda ve daha sonraki dönemlerde tebarüz edecek olan kültür hayatinda Türk tesiri açiktir. Nitekim Cengiz'in ogullari tarafindan kurulacak çogu devlet kisa zamanda Türklesmistir.
  Büyük bir imparatorluk kurmayi hedefleyen Cengiz, ilkin, Kansu ve Ordos bölgesine hakim olan Tibet kökenli Tangut devleti'ni itaat altina almis (1209) ardindan, Kuzey Çin'deki Kin hanedanliginin merkezi durumundaki Pekin'i uzun süren savaslar neticesinde yerle bir etmistir (1215).
  Tibet ve Çin' hâkimiyetinden sonra Cengiz batiya yönelmis ve önünden kaçarak sigindigi Kara Hitay Devleti'ni sonradan eline geçiren Nayman prensi Küçlük'ün üzerine komutani Cebe Noyan'i takiple görevlendirmistir. Nihayet Cebe Noyan 1218'de Küçlük'ü öldürmüs ve böylece Karahitaylari devletine katan Cengiz, Harzemsahlar ile komsu olmustur. Büyük Selçuklularin vârisi durumundaki Harezmsahlar ile Cengiz baslangiçta bir dostluk anlasmasi imzalamislar ise de Sultan Muhammed'in, Cengiz aleyhine Merkitleri desteklemesi ve Otrar sehrinde Mogol elçilik heyetinin esir alinip, öldürülmesi üzerine anlasma bozulur.
  1220 yilinda Cengiz'e bagli kuvvetler Otrar'dan baslayarak Signak, Urkent, Barçinligkent'i ele geçirerek elçilik heyetinin intikamini kanli bir sekilde aldilar. Buhara ve Semerkant gibi önemli sehirlerin ardindan devletin merkezi olan Harezm bölgesindeki Gürgenç'te tahrip edildi. Böylece Harzemsah topraklari tamamen Cengiz'in eline geçmis oldu (1221). Harzemsahlarin ortadan kalkmasiyla bütün Maveraünnehir, Afganistan ve Horasan imparatorluga dahil olurken bu bölgelerdeki yerlesik ve konar göçer Türk nüfusunun bir kismi Mogol istilâsindan kaçarak, Anadolu'ya Malazgirt'ten sonraki ikinci büyük Türk göçünü baslatmistir.
  Cebe Noyan ve Sebutey gibi komutanlari vasitasiyla Kafkasya ve Güney Rusya'ya seferler düzenleyen Cengiz Han, 1227 yilinda yeni bir Çin seferine bizzat çiktigi sirada Kansu yakinlarinda ölmüstür. Cengiz Han, Onon ve Kerülen irmaklarinin kaynaginda, Burhan Haldun Daglari'nda gizli bir yere gömülürken, geride Karadeniz'den Büyük Okyanusa uzanan büyük bir devlet birakmistir.
  Cengiz Han daha sagliginda,Türk-Mogol devlet anlayisina uygun olarak, ülke topraklarini ogullari arasinda taksim etmistir. Bu paylasmaya göre büyük oglu Cuci Dest-i Kipçak'in, Çagatay Türkistan'in, Ögeday dogu bölgelerinin ve küçük oglu Toluy Mogolistan'in hâkimi olacaktir. Ancak Cengiz'in ölümü ve merkezi kaganligin zayiflamasi ile beraber bu bölgelerde müstakil devletler kurulmustur: Kubilay Hanligi, Ilhanlilar, Çagatay Hanligi ve Altin Orda.


  Kubilay Hanligi (1280-1368)


  Cengiz'in vasiyetine uyularak ölümünden sonra yerine, üçüncü oglu Ögeday kagan seçildi (1228). Onun zamaninda Kore, Kuzey Çin tamamiyla imparatorluga baglandi. 1237-1241 yillarinda Bati seferi ile Kipçak ülkesi, Rusya ve bütün Dogu Avrupa ele geçirildi. Ancak Ögeday'in ölümünden(1241) sonra, bir müddet esi tarafindan idare edilen devlete kurultay karariyla, Cuci'nin oglu Batu Han'in itirazina ragmen, oglu Kiyuk kagan seçilmistir. Onun da 1248'de ölmesi üzerine bu kez Kiyuk'un esi yine kagan seçilene kadar üç yil devleti idare etmistir. 1251'de toplanan kurultayda Toluy'un oglu Mengü'nün kagan seçilmesiyle hâkimiyet Ögeday neslinden Toluy nesline geçer.
  Fakat 1259 yilinda ölen Mengü, yerine küçük kardesi Arik Buka'yi vasiyet etmisse Kubilay, bunu tanimayarak komutanlarin da muvafakatiyla Pekin'de kaganligini ilân eder ve böylece taht mücadelesi tekrar kizisir. Arik Buka'yi yenen Kubilay devletin merkezi olan Karakurum'a dönmeyerek Çin'de kalir. Çin geleneklerini benimseyen devlete, Cengiz Imparatorlugu'nun diger kesimlerindeki bagli devletler ve çogu Mogol kabileleri sicak bakmazlar. Nitekim Ilhanlilardan baska gerçek bir baglilik gösteren devlet olmamistir. Neticede Kubilay Hanligi Çin'de Yüan Hanedani adiyla bilinen Çinlilesmis bir hanedan dönemini baslatmistir.


  Ilhanlilar (1256-1336)


  Toluy'un oglu Hülagü kardesi Toluy'un oglu Mengü "büyük kagan" sifatiyla, kardesi Hülagü'yü batida yeni fethedilecek bölgelerin, Kösedag savasiyla tâbi durumuna düsmüs Anadolu'nun ve Iran'in idaresiyle görevlendirmisti(1253). Böylece Ilhanli Devleti'nin temeli atilmis oluyordu. 1256'da Amu Derya'yi geçerek Iran'a giren Hülagü, hiç bir direnisle karsilasmamis sadece kendisine karsi koyan Ismailî (Batinî) lideri Rükneddin'i ünlü Alamut kalesinde ele geçirerek bütün taraftarlarini ortadan kaldirip, Iran'in zaptini tamamlamistir. Sonra, Bagdat'i ele geçiren Hülagu, Halife Müstasim ve aile fertlerini öldürmüs (1258). Halife ailesinden kaçabilenlere sahip çikan Memlûk Sultani Baybars bunlardan birini halife ilân ederek halifeligi Misir'a tasimistir. Ilhanlilar'a karsi Memlûk, Altinorda ve Anadolu Selçuklulari arasinda bir ittifak olusturulmaya çalisilmissa da Ilhanlilarin Suriye, Iran ve Anadolu'ya hâkimiyeti önlenememistir.
  Ilhanli hükümdari Ahmet Teküdar (1282-1284), Islâmîyet'i kabul etmis, Gazan Han zamaninda (1295-1304) ise Ilhanlilarin tamami artik Müslüman olmustur. Gazan Han ile birlikte Türk ve Islâm karakteri Ilhanlilarda bariz bir hâle gelmistir. Ancak Ebu Said Bahadir Han (1316-1335) dönemindeki iç çekismeler devleti yipratmis ve ülkenin idaresi zamanla Azerbaycan'da Emir Çoban Ogullari ve Bagdat'ta Seyh Hasan olmak üzere baslica iki ailenin eline geçmistir. Bu arada bir Uygur Türk'ü olan Eretna Bey Dogu Anadolu'da hâkimiyeti ele geçirerek, hükümdarligini ilân etmistir (1343).


  Altin Orda Devleti (1227-1502)
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu  Altin Orda Hanlari, Cengiz Han'in büyük oglu Cuci neslindendir. Dest-i Kipçak'in idaresini üstlenen Cuci'nin 1227 yilinda ölmesi üzerine, on sekiz oglundan en büyügü olan Orda ile ikinci oglu Batu, dedeleri Cengiz Han'in yanina giderek han olmak istemislerdi. Cengiz Han, orda adi verilen iki karargâhtan (otag), altin aksamli Ak-Orda'yi Batu'ya, gümüs aksamli Gök-Orda'yi Orda'ya kurdurdu. Böylece ikinci ogul Batu'yu, babasi Cuci'den sonra hanlik makami için tercih etmis oluyordu. Ak-orda veya Altin-orda adiyla Batu Han, Dogu Avrupa'ya kadar bütün Dest-i Kipçak'in hâkimi olurken, kendisine baglanan agabeyi Orda, Gök-orda adiyla, Itil'den Irtis'e kadar olan devletin dogudaki topraklarini yönetmekteydi. Devletin Baskenti Saray sehri idi. Bu olaydan sonra Batu, Sayin Han; Orda ise Içen Han lakaplari ile anilacaklardir.
  Batu'dan sonra basa geçen kardesi Berke, Islâmiyetî kabul eden ilk Altin-Orda hanidir ve devlet en parlak dönemini onunla yasamistir. (1256-1266). Özbek Han(1313-1340), zamaninda ise Islâmiyet resmî din olarak kabul edilmis ve zaten ordu ve halkinin hemen tamami Türk olan Altinorda Devleti tam bir Müslüman-Türk devleti hüviyetine bürünmüstür. Ayni dönemde devletin dogu kanadi olan Gök-Orda sülâlesi ortadan kaldirilarak devlet merkezilesmistir. Fakat 1369 yilindan sonra Cuci'nin diger ogullari; Togay-Timur ve Siban neslinden gelenler güç kazanmislardir. Togay-Timur nesli, Altin-orda hanlik makamini ele geçirirken, Siban neslinden gelenler de Bati Sibirya'da hükümran olmuslardir.
  Toktamis Han zamaninda (1379-1396) Timur'un darbesi ile sarsilan Altin-Orda Devleti, Küçük Muhammed Han zamaninda (1427-1440 ); Altin-Orda devleti bölünmeye baslamis ve nihayet, Seyh Ahmet Han (1481-1502 ) ile birlikte devlet tamamen ortadan kalkmistir.
  Altin-Orda Devleti'nin zayiflayip, yikilmasiyla hâkim oldugu sahalarda yeni hanliklar kurulmustur.

  Kirim ve civari, Batu Han'in kardesi Togay-Timur neslinden gelen beylerin idaresinde idi. Timur'un Altin-Orda'yi parçalamasiyla Togay-Timur neslinden Haci Giray Han, adina para bastirarak(1441) hanligi kurmus ve Bahçesaray'i baskent yapmistir. Haci-Giray Han'in 25 yillik hâkimiyetinin ardindan ölümüyle, ogullari arasinda taht kavgalari baslamis ve Nur Devlet ile Mengli Giray fetret devrinde birbirleriyle mücadele etmislerdir.

  Kirim ileri gelenleri bu mücadeleyi önlemek için Osmanlilardan yardim isteyince, Fatih, Gedik Ahmet Pasa komutasindaki donanmayi Kirim'a göndermis, Kefe ile Azak, Ceneviz ve Venediklerden kurtarilmistir.(1475) Mengli Giray 1478 yilinda hanliga getirilerek Kirim Hanligi Osmanli himayesine alinmistir. 300 yil süren bu beraberlik, 1783'de Kirim'in Ruslar tarafindan ilhak edilmesiyle son bulmustur.
  Ejderhan Hanligi
  (Astrahan veya Haci Tarhan Hanligi) (1466-1556)
  Altin-Orda hanlarindan Küçük Muhammed'in torunu Kasim Han tarafindan 1466 yilinda kurulmustur. Adini baskentleri olan Hazar kiyisindaki Ejderhan'dan alir. Don-itil-Kuban irmaklari arasindaki ticaretin yogun oldugu bölgede kurulmasina ragmen askerî ve siyasî güce sahip olamadiklari için hanlik 1556'da Rusya tarafindan isgal edilmistir.
  Kazan Hanligi (1437-1552)
  Hanlik, Batu Han'in kardesi Togay-Timur'un neslinden Ulug-Muhammed tarafindan kurulmustur. (1437). Hanlik, Kazan merkez olmak üzere, Itil Bulgar Devletinin de merkezi olan Kazan sehri hanliga ismini vermistir. Mahmud Han (1445-1461)'dan sonra iç çekismeler ve Rus baskisinin artmasi, hanligin sonunu hazirlamistir. 1521'de kisa bir süre için Kirim Hanligi'na baglanan Kazan Hanligi, Rus tehlikesine karsi Osmanlilar tarafindan himaye edilmisse de, IV. Ivan, hanligi 1552'de ele geçirmistir.

  Kazan Hanligi'nin kurucusu Ulug Muhammed Han, 1445 tarihinde esir aldigi Rus knezini birakmak sartiyla Oka irmagi üzerindeki Gorodets sehri ve etrafinin, oglu Kasim Han'in idaresinde birakilmasini Ruslara kabul ettirmis(1445), bu tarihten sonra hanlik Kasim Han'in adiyla anilmaya baslamistir. Moskova Knezligi'ni kontrol altinda tutmak amaciyla Kazan Hanligi'na Kasim Hani Sah Ali'nin kardesi Can Ali getirilmistir. Kasim Hanligi da 1552 yilinda bütünüyle Rus nüfuzu altina düsmüs, ancak hanlik 1681 yilina kadar seklen devam etmistir.
  Sibir Hanligi (Küçüm Hanligi)
  Altin-Orda Devleti'nin parçalanmasindan sonra kurulan Sibir Hanligi'nin bilinen ilk hükümdari Mamik oglu Tabuga'dir. Hanlik, bugünkü Mogolistan'in kuzeyinden Sibirya'ya kadar uzanan bir bölgeyi içine almakta, ahalisinin büyük çogunlugu Kirgiz, Yakut ve Kipçak Türklerinden olusmaktaydi. Hanligin merkezi önce Tümen sehri ve sonra Sibir olmustur. Hanlik, Rus ilerleyisi karsisinda Yadigar Han zamaninda Çar Ivân'in hâkimiyetini tanimak zorunda kalmistir (1555). Bunun üzerine Altin-Orda hükümdari Ahmed Han 'in torunu Küçüm Han, Yadigar Hani yenerek Sibir Hanligi'nin basina geçmistir(1563). Bu sebeple hanlik, Küçüm Hanligi diye de bilinmektedir. Bölgede Islâmiyet'i yayan Küçüm Han, önceleri Ruslara karsi basarili olduysa da, âtesli silahlarla Sibir'e giren Rus ordularini sürekli daha kalabalik ve âtesli silahlarla mücehhez kuvvetlerle ileri hareketlerine devam eden Ruslar, Küçüm Han'in ölümünden sonra (1598) hanligi ele geçirmislerdir.
  Nogay Hanligi
  Hanliga adini veren No**** Altin-Orda Devleti'nin önemli komutanlarindan biridir. 1259-1299 yillari arasinda, devlet üzerinde söz sahibi olmus olan No**** Alti-Orda Hani Tokta ile anlasmazliga düsmesi sebebiyle giristigi mücadelede yenilerek öldürülmüstür fakat emrinde bulunan ve onun adiyla anilan boylar, Altin-Orda'nin parçalanmasi üzerine Nogay Hanligi'ni kurmuslardir. Hanligin baskenti, Yayik irmagi deltasindaki Saraycik sehri idi. Ahalisi içerisinde, çogunlugu olusturan Kirgiz, Kipçak Türkleri yaninda Türklesmis Mogol kabilesi Mangitlar da bulunuyordu. Ruslarin Kazan Hanligi'ni ele geçirmesiyle Nogaylar, bir kaç kisma ayrilmislardir. bunlardan bir kismi Büyük Nogay Ordasi adi altinda Rus hâkimiyetini tanimislardir (1557). Daginik olarak yasayan diger Nogaylarin önemli bir kismi daha sonra Anadolu'ya göç ederek burada yerlestirilmislerdir.


  Çagataylilar (1227 -1370)


  Cengiz'in ölümünden sonra oglu Çagatay Han adina Besbalig'dan Ceyhun'a uzanan Türkistan'in tamamini içine alacak sekilde Çagatay Hanligi kurulmustur. Çagatay Hanligi'nin en parlak dönemi, otuz yillik istikrarli bir yönetim gösteren Duva Han ( 1277-1307) dönemidir. Duva Han'dan sonra gelen hanlar döneminde yine devletin kurulusundan beri süregelen meseleler devam edecektir. Mübarek Sah (1251-1261) Müslüman olan ilk Çagatay hanidir. Kazan Timur Halilullah Han (1340- 1345)'dan sonra Çagataylilar içinde Müslüman olmayan kalmayacaktir.
  Baskentin Maveraünnehir 'de Karsi sehrine nakledilmesinden sonra idarede Islâm tesiri iyice artmistir. Kazan Timur'un ölümünden sonra (1345) devletin dizginleri emirlerin eline geçmistir. Böylece merkezin gücü büsbütün zayiflamis, basta Çagatay soyundan bir han bulunmakla beraber emirler bunlari istedikleri gibi yönlendirmislerdir. Tugluk-Timur Han'in zamaninda, hanlik bir ara kendini toparlar gibi olmussa da bu durum Timur'un devletini kurmasina kadar (1370) devam etmistir . Türkistan' da konusulan dil Çagatay Hanligi ile ilgili olarak Çagatay Türkçesi diye anilmaktadir.
  TIMUR IMPARATORLUGU
  Babasi Barlas kabilesi lideri Turgay olan Timur, 1336'da Semerkant yakinlarinda Kes (Yesil Sehir)'de dogmustur. Timur'un ortaya çiktigi tarihlerde, Çagatay Hanligi sarsinti geçirmekte idi. Otorite boslugundan faydalanan, Cengiz hanedanindan olmayan emirler, Çagatay hanligi içerisinde idareyi ele alarak nüfuzlarini artirmaktaydi. Nitekim 1360 yilindan itibaren adindan söz edilmeye baslayan Timur, önce Emir Hüseyin ile 1370 yilindan itibaren de tek basina Maveraünnehir'de hâkimiyet kurmustur. Bu dönemde girdigi bir savasta ayaginin sakat kalmasi sebebiyle tarihlerde Aksak Timur (Timurleng) diye anilacak olan Timur, Cengiz soyundan gelmedigi için emir unvanini kullanmistir.
  Emir Timur, 1370-1405 yillari arasinda yaptigi seferlerle, Harezm, Dogu Türkistan, Iran, Azerbaycan, Hindistan Delhi Sultanligi, Irak, Suriye, Altin Orda Hanligi ve Osmanli

 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu hakında bilgi  Devleti'nin de içinde bulundugu muazzam büyüklükteki topraklara hâkim olmustur. Onun fetihleri, sonuçlari açisindan, Türk Tarihini derinden etkilemistir. Meselâ, Altinorda Hani Toktamis üzerine düzenledigi seferler (1391/8) Altinorda Devleti'nin çöküsüne ve yerine bölge hanliklarinin kurulmasina sebep olurken, Moskova Knezlerinin güçlenmesini de beraberinde getirmistir. Böylece, XVI. yüzyildan itibaren Rusya'nin Kafkaslar ve Dest-i Kipçak'a dogru yayilmasi söz konusu olacaktir.
  Ancak Timur'un Türkistan'a hâkim olmasi ayni zamanda Özbek, Kazak ve Türkmenlerin günümüze kadar ulasacak olan tarihlerinin de mihengi noktasini teskil eder. 1398/99'da Hindistan Delhi Sultanligina düzenledigi sefer de bölgedeki siyasî ve kültürel yapinin degismesine sebep olmustur. Ancak Timur'un 1402 Ankara Savasi ile Yildirim Bayezid'i yenip, Anadolu'yu ele geçirmesi, Osmanli tarihinde unutulmaz bir yer tutar. Bu olayla, Anadolu'daki Türk birligi sarsilmis, beylikler yeniden canlanmis ve "Fetret Devri" dedigimiz taht mücadeleleri Osmanli Ddevleti'nin yipratmistir. Ülkesindeki karisikliklar sebebiyle Anadolu'da fazla kalamayan Timur, Çin seferine giderken yolda hastalanarak ölmüstür (1405). Timur'un ölümünden hemen sonra devlet oglu ve torunlari arasinda paylasilmistir. Buna göre; Torunu Muhammed baskent Semerkant' ta tahta çikarken, diger torunlari Pir Muhammed ile Iskender Iran' da, 3. oglu Miransah Bagdat ve Azerbaycan'da, en küçük oglu Sahruh ise Horasan'da yerlesmislerdir.
  Timurlular adi verilen bunlar arasinda Sahruh, Maveraünnehir bölgesini de ele geçirerek, Herat sehri merkez olmak üzere devletini kurdu. Ardindan Iran ve Azerbaycan'i da hâkimiyetine alan Sahruh dönemi (1407-1447), Türkistan'da parlak bir kültür hayatinin baslangici olmustur. Sahruh'un ölümü üzerine, tahta büyük bir alim ve astronom olan oglu Ulug Beg geçti. Onun iki yillik saltanati mücadeleler içinde geçmis ve oglu tarafindan öldürülünce ülke dahilinde büyük karisikliklar çikmistir. Nitekim Miransah'in torunu Ebu Said'in Akkoyunlu Uzun Hasan'a yenilmesiyle (1469) Horasan'in batisinda kalan bütün topraklar Akkoyunlularin eline geçti. Timurlulardan yalniz Hüseyin Baykara (1469-1506) Horasan'da tutunabilmistir. Baskenti Herat, Türk tarihinde sayili kültür merkezlerinden biri oldu. Ünlü Türk sair ve ilim adami Ali Sir Nevai burada yetismistir. Baykara'nin oglu Bediüzzaman'in hükümdarligi zamaninda, Özbek hükümdari, Sibani Muhammed Han'in baskent Herat'i ele geçirmesi( 1507), Timurlularin sonu oldu. Timurlulardan Babür Türkistan'da basarili olamayinca, Hindistan'a giderek (1519) Türk-Hind Imparatorlugu'nu kurmustur.
  TIMUR DAN SONRA ORTA ASYA
  Özbek Hanligi (Sibaniler) (1428-1599)


  Batu Han'in kardesi Siban soyundan gelen Ebulhayr Han devletin kurucusudur. Altinorda Hani Özbek Han'in ahfadindan olduklari için devlete onun ismini vermislerdir. Özbekler, 1428 yilinda Ebulhayr'i Sibir sehrinde han ilân etmisler ve Timurlularin içine düstügü karisikliklardan yararlanan Ebulhayr Han da, 1431'de Gürgenç dahil olmak üzere Harezm'e, 1447'ye dogru da Seyhun dolaylarinda Signak sehrinden Özkent'e kadar olan bölgeye hâkim olmustur. Ancak 1457'deki Mogol kabilelerin saldirisi yeterli direnç gösterilmedigi gerekçesiyle Özbeklerin bir kismi Ebulhayr'in hâkimiyetini tanimayarak kuzeye göç etmislerdir. Bunlar kendi baslarina buyruk hareket ettiklerinden dolayi Kazak diye anilacaklardir.
  Ebulhayr Han, Çagataylilar'dan Yunus Han'a karsi giristigi mücadeleyi kaybederek 1468 yilinda ölmüstür. Yerine geçen oglu Sah-Budak Han ise Yunus Han ve Timurlulara karsi ülkesini koruyamamistir. Onun yerine geçen oglu Muhammed Sibani Han, önce Timurlularin iç mücadelelerinden faydalanarak, Maverâün-nehr'i ele geçirmeyi basardi (1500). Ardindan Çagataylilar'i yenerek Taskent ve Sayram bölgelerini (1503), Timurlular'in elinden de Harezm, Belh ve Herat sehirlerini alarak Türkistan'in en büyük gücü haline gelmistir. Ancak Sibani Han, Merv'de Safevi Hükümdari Sah Ismail ile yaptigi savasi kaybederek öldü (1510).
  Muhammed Sibani Han'dan sonra büyük bir sarsinti geçiren Özbek Hanligi uzun bir süre iç çekismelerle istikrarsiz bir dönem yasamistir. Muhammed Sibani Han'dan sonra Özbeklerin en büyük hükümdari olarak kabul edilen II. Abdullah Han zamaninda (1580-1598), hanlik eski gücüne kavusmustur. Fakat 1597 yilinda Safevi Hükümdari Sah Abbas'a yenilmesi Özbek Hanligi'nin parçalanmasina yol açmistir. Sonuçta Horasan Safevilere, Taskent ve civari Kirgizlarin eline geçti. Diger bölgelerde müstakil hanliklar kuruldu.
  Diger Özbek Hanliklari
  Hive Hanligi (1512-1873)


  Sibaniler soyundan Il-Bars, Safevileri Harezm'den atmayi basararak, merkez Ürgenç sehri olmak üzere Hive Hanligi'ni kurdu (1512). Arab Muhammed Han zamaninda (1603-1623), hanlik merkezi kuraklik sebebiyle Hive sehrine nakledilmistir. Hanlik tarihinde iç çekismeler, Özbek Hanligi'na, Mogol Kalmuklar'a, Ruslar'a ve Iran'a karsi mücadeleler eksik olmamistir. XVI. yüzyilin sonlarina dogru, Amu-derya'nin yatagini degistirerek, Hazar Denizi yerine Aral gölüne dökülmeye baslamasi, bölgede ziraî ve iktisadî hayatin büyük ölçüde gerilemesine sebep olmustur. Hanlik, Afsar hanedanindan Nadir Sah'in Hive'yi ele geçirmesinden sonra (1740) kisa bir süre Iran'a bagli kaldi. Deli Petro zamanindan beri Orta Asya'da gözü olan Ruslar, hileyle önce Hazar kiyilarinda üs olusturup ardindan 1873 yilinda Hive'ye saldirdilar ve hanligi ele geçirdiler. Son Hive haninin Kizilordu tarafindan tahtan uzaklastirilmasina kadar ( 1920) seklen de olsa Hive Hanligi varligini korudu.
  Hive Hanlarindan Ebul Gazi Bahadir Han (1643-1665), "Secere-i Terakime" ve "Secere-i Türkî" adli eserleriyle Türk tarih ve kültürüne büyük bir hizmette bulunmustur.
  Buhara Hanligi (1599 -1868)
  II. Abdullah Han'in ölümü üzerine (1598) bas gösteren iç çekismeler ve taht kavgalari Özbek Hanligi'nin parçalanmasina yol açmisti. Halkin ileri gelenlerinin teklifi ile Astrahanli Yar Muhammed'in oglu Baki Muhammed hanliga getirildi (1599). Böylece Buhara'da Sibani hanedani yerine Astrahanlilar hanedani baslamis oluyordu. Bu hanedanin Canibeg kolu, Iran hükümdari Nadir Sah'in Buharayi isgaline kadar devam etmistir. Diger kolu olan Mangit Hanedani ise 1753 yilinda Muhammed Rahim Atalik'in hâkimiyeti ele geçirmesiyle baslayip, 1920 yilina kadar devam eder. Buhara ve Hive Hanliklari, Iran ve Ruslara karsi Osmanlilar ile iyi iliskiler kurmuslardir. Ancak mesafenin uzakligi daha siki iliskileri engellemistir. 1868 yilinda Rus hâkimiyetine düsen hanlik, 1920 yilinda yeni Sovyet yönetimi tarafindan ortadan kaldirilmistir.
  Hokand Hanligi (1710-1876)


  Hive ve Buhara Hanliklari arasindaki mücadelelerden bikan bir kisim halki etrafina toplayan Sibani soyundan gelen Sahruh, Fergana'da Hokand merkez olmak üzere bagimsiz bir hanlik kurmayi basarmistir (1710). Bir ara Çin hâkimiyetini tanimak zorunda kalan hanlik, 1876 yilinda Ruslar tarafindan ortadan kaldirilmistir.
  Yaka Türkmenleri (Türkmenistan)
  Büyük Selçuklu Devleti'nin yikilmasindan sonra Türkmenlerin bir kismi Mangislak, Maveraünnehir ve Horasan'da kalmislardi. Bu bölgede diger Türk boylari ile birlikte önce Mogol, sonra da Timurlular hâkimiyetinde varliklarini sürdürmüslerdir. 17. yüzyilin ikinci yarisindan sonra Mogol asilli Kalmuklarin saldirilarina maruz kalmislardir. Fakat bulunduklari bölgelerin istilâlara karsi daha korunakli olmasi ve boylar hâlinde yasamalari sebebiyle Türkmenler genelde müstakil bir hayat sürmüslerdi. Kopet Dagi çevresinde Yamud, Imrali gibi Türkmen boylari ile bir araya gelerek güçlendiler. 1835'den itibaren Iran ve Hive Hanligi baskisiyla Merv bölgesine dogru yayildilar. Burada 1855'te Hive Hanligi, 1860'ta da Iranlilarin saldirilarini savusturarak istiklâllerini korudular. Bu dönemde baslarinda Kusid Han bulunuyordu . Türkistan'daki Rus ilerleyisi karsisinda büyük direnis gösteren Türkmenler, 1879'da Göktepe'de Ruslari agir yenilgiye bir ugratmislardir. Daha sonra ayni mevkide yapilan savaslarda verilen kayiplar ve ugradiklari katliamlar sonucunda, Rus hâkimiyetini tanimak zorunda kalmislardir(1884). Çarlik döneminde Türkmenler, agir baskilara maruz kalmislardir. Bu baskilar Sovyetler döneminde de devam etmistir. Bu dönemde Hazar kiyilarindan Merv bölgesine kadar uzanan bölgelerde Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adiyla sözde bir devlet kurulmustur. Bu devlet 1991 yilinda bagimsizligini ilân ederek Türkmenistan Cumhuriyeti adini almistir.
  Azerbaycan Hanliklari
  Azerbaycan yani "odlar/ates ülkesi" tipki Anadolu gibi çok eski devirlerden itibaren Türk akinlarina sahne olmus ancak, bölgenin Türklesmesi XI. yüzyildaki Selçuklu çagi Oguz-Türkmen yerlesmeleriyle gerçeklesmistir. Mogol ve Timur idaresinden sonra bölgede Karakoyunlu ve Akkoyunlular Türkmenleri hâkimiyet kurmustur. Daha sonra kurulan Safevi Devleti ile Osmanlilar arasinda sürekli mücadelelere sahne olan Azerbaycan, Nadir Sah'in ölümünden sonra (1747) küçük hanliklara bölünmüstür. Bölgede güçlenen Ruslar, önce Azerbaycan'in iç islerine karismaya basladilar. Ardindan Kuzey Azerbaycan'da yarim asir kadar birbirleri ile mücadele eden hanliklari, birebir hâkimiyetlerine almislardir. Böylece 1805'de Gence Hanligi ( Ziyadogullari), 1806'da Kuba ve Bakü Hanliklari, 1815'te Seki Hanligi (Haci Çelebi ogullari) ve 1822'de Karabag Hanligi (Cevansir Beyleri) Ruslar tarafindan ele geçirildi. Rus ilerleyisi karsisinda harekete geçen, Iranlilar, Ruslara pespese yenilerek Gülistan ve ardindan 1828 Türkmençay Andlasmasi'ni imzalamak zorunda kaldilar. Bu anlasmayla Azerbaycan, Aras sinir olmak üzere kuzey ve güney diye fiilen bölünmüs, Kuzey Azerbaycan'i Ruslar isgal ederken, Güney Azerbaycan Iran'da kalmistir.

 4. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu ile ilgili bilgi

  Güney Azerbaycan'da Hoy ve Tebriz'de Dünbüllü Hanlari, Erdebil'de Seyhler gibi hanliklar hüküm sürdüler. Bolsevik Ihtilâli üzerine Rus ordularinin Kafkaslardan çekilmesi ardindan Azerbaycan Türkleri, 28 Mayis 1918'de bagimsizliklarini ilân ettiler. Bunda Nuri Pasa komutasindaki bir Osmanli birliginin Bakü'ye girmesi etkili olmustur.
  Ilk bagimsiz Azerbaycan Cumhuriyeti, 27 Nisan 1920 yilindaki kanli Kizil Ordu isgaline kadar yasamistir. Sovyetler döneminde Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. 1991 yilinda ise bu devlet Azerbaycan Cumhuriyeti olarak bagimsiz bir Türk devleti hâline geldi.
  Kazak Hanligi ve Yüzler (Cüzler)
  Ebulhayr Han idaresindeki Özbekler, Mogol kabilelerinin saldirisi ile büyük kayiplar vermislerdi. Özbek uruglari arasinda iç çekismeler baslamasi üzerine bunlardan bir kismi hanliktan ayrilarak kuzeye göç ettiler (1457). Daha baska Türk unsurlarin katilmasi ile güçlenen bu topluluklar, kendi baslarina buyruk hareket ettiklerinden dolayi Kazak diye bilineceklerdir. Kazaklar bundan sonra Cuci soyundan degisik hanlar idaresinde siyasî bir birlik hâlinde yasamislardir. Kasim Han XVI. yüzyilin baslarinda Kazaklarin tamamini hâkimiyeti altinda birlestirmeyi basarmistir. 17. yüzyil baslarinda Tevkel Han zamaninda güçlerini daha da artiran Kazaklar, Maveraünnehir'e basarili bir sefer düzenlemislerdir. Bu dönemde Kazaklar, üç orda hâlinde (cüz = yüz) teskilâtlandirilmislardir. Bunlar Büyük Orda (Ulu Cüz) dogu da, Küçük Orda (Kiçi-Cüz) batida, Orta-Orda (Orta-Cüz) ise Taskent merkez olmak üzere ortada bulunuyordu.
  18. yüzyildaki Kalmuk istilâsi, Özbeklerin kuzeyindeki Kazaklari perisan etmis ve cüzlerin birbirinden kopmasina yol açmistir. Ruslar, Kalmuklar ile Kazaklari birbirine kiskirtarak, onlari iyice zayiflatmistir. Kazak ordalarindan Küçük Orda Hani Ebulhayr'in, yardim alma ümidiyle Ruslara taviz vermesi, Kazaklarin Rus hâkimiyetine düsmüslerine sebep olmustur (1731).
  Geri kalan Kazaklar, Kirgizlar ile birlikte Buhara, Hive ve Hokand Hanligi etrafinda toplanarak Ruslar'la mücadele etmislerdir. Rus zulmüne karsi Kazak Türkleri pek çok defa isyan etmislerdir . Bunlardan 1783'te Sirim Batur önderliginde Dogu Kazakistan 'da bas gösteren ayaklanma 15 yil sürmüstür. 19. yüzyilin ikinci yarisinda Ruslar, Kazaklarin siyasî birligine son vermislerdir. Sovyetler döneminde de Kazaklara karsi baskilar ve asimilasyon devam etmistir
  Kirgizlar
  840'ta Orhun-Yenisey'deki Uygurlari yikan Kirgizlar önce Karahitay ve ardindan da 13.yüzyilda Mogollarin hâkimiyetinde yasamislardir. Timurlular dönemine ait haklarinda bir bilgi bulunmamaktadir. 16 yüzyilda ise baslarinda Cengiz soyundan Halil Sultan'in bulundugu bilinmektedir. Kirgizlarin kâvmî teskilâti, bugünkü seklini 17. yüzyilda almistir. Bu dönemde Kirgizlar, Sag ve Sol olmak üzere iki kola ayrilmislardi. Kirgizlar, Sayan bölgesinde oturduklari eski zamana ait urug (kabile) adlarini korumakla beraber diger Türk topluluklari ile de kaynasmislardir. Meselâ bunlardan, devlet tecrübesi olmayan bazi Altay ve Yenisey Türkleri. Kalmuklar ile karisarak Oyrat adiyla anilmislardir. Umumiyetle Kazak hanlarinin hâkimiyetleri altinda yasayan Kirgizlar, onlarla birlikte, 17. yüzyilin sonlarinda Mogol asilli Kalmuklara karsi savasmislardir. Kalmuklar ile olan savas, dünyanin en uzun lirik destani olan Kirgizlarin millî destanlari Manas'in olusmasini saglamistir..
  Hokand Hanligi'nin kurulusunda Özbekler yaninda Kirgiz ve Kazaklar da yer almistir (1710). Orta Asya'da Kalmuk istilâsi Kazak ve Kirgizlari yipratmis, Rusya ve Çin bundan faydalanarak onlari boyunduruk altina almaya çalismistir. Sovyet döneminde Biskek merkez olmak üzere Karakol bölgesi, Fergana ve Hokand'in bazi bölgeleri ile Os ve Pamir'in kuzeyini içine alacak sekilde Kirgizistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmustur. Bu devlet 1991 yilinda diger Türk Cumhuriyetleri ile birlikte bagimsizligini ilân ederek Kirgizistan Cumhuriyeti hâlini almistir.
  Dogu Türkistan (Kasgar Hanligi)
  Uygur ve Karahanlilarin üzerinde kuruldugu Isik göl, Ili Havzasi ve Dogu Türkistan'in bir bölümü Çagatay Hanligi'nin çöküsünden sonra, Duglat emirlerinin hâkimiyetine girmisti. Timur'dan sonra kendini toparlayan hanligin idarecileri, putperest Kalmuk, Oyrat gibi kabilelere karsi cihat eden Müslüman kimselerdi. Bunlardan biri Veys Han'dir (1418-1428). Yerine geçen oglu Esen-Buga (1429 -1462), Timurlular ile mücadele etmistir. 17 yüzyilda bu bölgelerde Hoca adi verilen yerli kisiler hâkim idi. Mançu Sülâlesi boyunca (1644-1911) Çin'e baglanan bölge halki daha sonra sik sik Çin'e karsi ayaklanmistir. Bunlar'dan 1866 yilinda baslayan, Yakub Bey (Atalik Gazi) tarafindan idare edilen ayaklanma önemlidir. Türkistan'in istiklâlini amaç edinen Atalik Gazi, kendini Kasgar Hani ilân ederek önemli basarilardan sonra müstâkil hale gelmistir (1874). Fakat Çin,Rus ve Ingiliz kiskacina giren Atalik Gazi, çareyi Istanbul'a elçiler göndererek (1870) Sultan Abdulaziz'e tâbi olmakta bulmustur.. Osmanlilar karsilik olarak, o dönemde içinde bulunduklari güç sartlardan dolayi silâh ve iktisadî ögretmenler göndermekten baska yardim yapamamislardir. Atalik Gazi'nin ölümünden sonra ülkesi Çinliler tarafindan tekrar isgal edilecektir (1877).
  Safeviler (1502-1732 )
  Devlet, adini Erdebilli (Iran) Seyh Safiyüddin (ölm. 1334)' tarafindan kurulmus olan Safeviyye Tarikati'ndan almistir. Sah Ismail, Akkoyunlularin içinde bulundugu kargasadan faydalanarak, gerek Akkoyunlu ve gerekse Karakoyunlulardan daginik Türkmen zümrelerini, propaganda ettigi dinî heyecanin katkisi ile bir araya getirmeyi basarmistir. Sah Ismail, çogunlugu Anadolu'dan gitme Rumlu, Samlu, Tekelü, Ustacalu, Dulkadirli, Afsar, Kaçar, Bayburtlu, Varsaklar gibi Türkmen asiretlerinin de destegi ile Tebriz' i zapt ederek Safevi Devleti'ni kurdu (1502).
  Akkoyunlular'dan Azebaycan'i alan Sah Ismail, 1509'da Bagdat'i ele geçirdi. 1510 yilinda Özbek Hani Sibani'yi Merv yakinlarinda agir bir yenilgiye ugratarak sinirlarini Ceyhun nehrine kadar genisletti. Anadolu'da Siî propagandasini gittikçe artirmasi, Osmanli Hükümdari Yavuz Sultan Selim'i harekete geçirdi. 1514 yilinda Çaldiran'da yapilan savasi kaybeden Sah Ismail, ölümüne kadar (1524) bir daha toparlanamadi. Yerine geçen Sah


 5. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Rusyayı ele geçiren cengiz hanın torunu ilgili kısa bilgi  Tahmasb (1524 -1576), saltanati süresince doguda Özbekler, batida da Osmanlilar ile mücadele etti. Onun ölümü ile bir süre devam eden karisikliklardan sonra hükümdar olan I.Abbas dönemi (1587-1628) Safevilerin en parlak dönemidir. Özbeklere ve Osmanlilara karsi basarilar yaninda pek çok alanda ilerlemeler kaydedilmistir. Daha sonraki dönemler Osmanlilarla uzun süren mücadeleler, taht kavgalari ve iç çekismelerle geçmistir.
  1732 yilinda Afsarlar'dan olan Nadir Sah'in iktidari ele geçirmesiyle Iran'da Safevi Hanedani yikilmis Afsar Hanedani baslamistir. Nadir Sah, doguda Türkistan ve Hindistan'da büyük fetihler yapmistir. 1779 yilinda kurulan Kaçar Hanedani ile Iran'da Türk hâkimiyeti 1925 yilina kadar kesintisiz devam etmistir.
  Hindistan Türk Sultanliklari-Babürlüler
  Gur Devleti'nin Kuzey Hindistan'daki Valisi Kutbiddin Aybeg tarafindan kurulmustur (1206). Lahor ve Pencap'i da ülkesine katan Aybeg'in 1210'da ölmesi üzerine, oglu olmadigi için yerine damadi Semsüddin Il-Tutmus, bütün Kuzey Hindistan'i elinde toplayarak Semsiyye Hanedani'ni kurdu (1211 -1266).
  Il-Tutmus zamaninda devleti Delhi baskent olmak üzere, Pencap, Multan, Lahor yaninda kuzeyde Gazne'ye kadar uzanan bölgeleri içine aliyordu. Il-Tutmus, Harezmsahlara karsi ülkesini korumus, Mogollarin önünden kaçan kalabalik Türk kitlelerini kabul ederek Hindistan'in kuzeyinde Türk kültürünün gelismesini saglamistir . Halife tarafindan Hindistan Sultani olarak taninan Il-Tutmus, 1236 yilinda ölmüstür.Daha sonra kurulan Balaban Hanedani döneminde (1266-1290), Mogol saldirilari durdurulmus , ülke imar edilmeye çalisilmistir. Kalaç Türklerinin Basbugu Celaleddin Firuz'un iktidari ele geçirmesiyle baslayan Kalaç Hanedani döneminde (1290-1320) Mogollar akinlari püskürtülüp, yeni fetihler gerçeklestirilmistir.
  Kalaçlardan sonra Giyaseddin Tugluk tarafindan kurulan Tugluk Hanedani bir asra yakin hâkimiyet sürmüstür (1321-1413). Türkistan'da Timur hâkimiyeti Hindistana Türk göçünün kesilmesine sebep olmustu. Bundan dolayi devlet içerisinde yerli güçlerin agirliginin artmaya baslamasi üzerine Timur, Hindistan'a sefer yapmaya karar verdi.
  Timur 1398 yilindaki bu seferiyle Hindistan'da zayiflayan Islâm'i güçlendirmek istiyordu. Fakat Tugluklulara agir bir darbe indirmekle bagimsiz devletçiklerin artmasina zemin hazirlamistir. Nihayet Delhi'de idarenin Afganlilarin (Seyyid Ailesi) eline geçmesi ile Tugluk Hanedani sona ermistir (1414).
  Hind-Türk Imparatorlugu olarak da bilinen Babürlüler Devleti'nin kurucusu, Timurlular'dan Fergana Beyi Ömer Seyh Mirza'nin oglu Zahüriddin Babür'dür. Renkli bir kisilige sahip olan Babür, Türkçe yazdigi Vekayi adli hatiratinda, kendinin ve askerlerinin Türk olmasi ile iftihar etmesine ragmen, kurdugu devleti batili tarihçiler tarafindan yanlis ve kasitli olarak Mogol devleti olarak adlandirilmaktadir. Babür, 1501 yilinda Semerkant'i ele geçirmesine ragmen, Özbekler karsisinda tutunamayarak 1519 yilinda Hindistan'a gelir. Delhi Sultani Afganli Lûdi hükümdari ile uzun mücadelelerden sonra, Pencap'in önemli sehirleri yaninda Delhi ve Agra'yi da alarak devletini kurmustur (1526). Afgan emirlerini, Hindu prenslerini ve yerel hâkimleri maglûp eden Babür, Müslüman olmayanlara karsi basarilarindan dolayi Gazi unvanini almistir (1527). Bir yil sonra hâkimiyetini Bengal'e kadar uzatan Babür, 1530 yilinda baskent Agra'da ölmüstür. Babür'den sonra yerine geçen oglu Hümayun , Hindistan' da önemli fetihlerde bulunmasina ragmen kardesleriyle giristigi iktidar mücadelesini kaybederek Safevilere siginmistir (1540). Ancak bir müddet sonra Delhi'yi geri alarak tekrar hâkimiyet kurmayi basarir (1555).
  Onun yerine geçen oglu Ekber dönemi (1556-1605) devletin en parlak dönemidir. Ekber yaptigi fetihlerle Hindistan Yarimadasi'nin büyük bir bölümünü hâkimiyeti altinda birlestirdi. Ayni zamanda din, kültür, iktisat alanlarinda büyük gelismeler kaydedildi. Dis islerine de önem verilerek, Safeviler, Özbekler, Osmanlilar ve Portekizliler ile münasebetler kurulmustur. Oglu Cihangir döneminde (1605-1627), Ingilizler Hindistanda yer edinmeye baslamislardir. Daha sonra gelen Sah Cihan dönemi (1628-1658) mimarî, sanat ve siyaset alanlarinda parlak bir dönemdir. Osmanlilar ile kurulan yakin münasebetler sonucunda, dünyanin en güzel mimarî eserlerinden sayilan Tâc-Mahal Türbesi'nin insasinda Osmanli mimarlari da görev almistir. Kardesleri ile yaptigi mücadeleyi kazanarak tahta geçen Alemgir döneminde (1658-1707), basarili bir siyasî dönem geçirilmistir. Ancak ondan sonra Babürlülerin durumu bozulmustur.
  Iç çekismeler, taht kavgalari, ayaklanmalar birbirini izlemistir. 1723 yilinda devlet, Delhi ve Haydarabad olmak üzere ikiye ayrilmistir. 1739 yilinda Iran hükümdari Nadir Sah'in Kuzey Hindistan ve Delhi'yi ele geçirmesinin ardindan batililarin ülke üzerindeki baskilari artmaya basladi . 1766 yilinda yapilan Allahabad Antlasmasi ile idarî hâkimiyet Ingilizlerin eline geçti. Nihayet, 1858 yilinda Hindistan'in Ingiltere'ye baglanmasinin ardindan 1877'de Kraliçe Victoria, resmen Hindistan Imparatoriçesi ilân edildi.


+ Yorum Gönder