+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Padişahların şakaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Padişahların şakaları
  Padişahların şakaları

  Padişahların şakalarI.jpg

  I.ahmet zamanında yasayan(1603-1617) incili cavus isimli birisi varmiş.bu kişi turk tarihinde nasrettın hocadan sonra gelen en buyuk bir hazırcevapmiş.incili cavusa hazırcevaplılıgı yuzunden vezirler komutanlar pek yanasamazlar hatta rahatsız bile etmezlermiş.bu yuzden arkasondan pek dedikodusu yapılırmiş ki bunlar padisahın kulagına kadar gelmiş.
  huzuruna cagırdıgı incili cavus'un karakteri padisah gider gitmeseine de nukteden de geri kalmaz.hatta incili cavus'u alt etmek için içten içe plan da yapar ve bir gun der ki incili;oyle bir kabahat işle ki ozrun kabahatınden buyuk olsun ,bir hafta muhlet sana.
  incili el etek oper cekilir baslar dusunmeye.padisah sarayda dolasırken incili cavus'u gordukce bıyık altından guler;kendi kendine boburlenir bulamadı diye.

  ve sure biter. sarayı dolasıp tahta dogru giderken tez cagırın incili cavus'u muhlet doldu der. incili ,boynu bukuk nefes nefese padisahın arkasından hiç tereddutsuz kalcasına cimdik atar.padisah neye ugradıgını sasırır hiddetlenir bre densiz bu ne cüret kellen govdene agırmı geldi diye celallenir.incili cavus sırıtarak cevap verir.

  ''kusura kalma padisahım esiniz zannettim '' der
 2. Acil

  Padişahların şakaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder