+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Kalyon ile ilgili kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kalyon ile ilgili kısa bilgi
  Kalyon ile ilgili kısa bilgi

  Kalyon ile ilgili kısa bilgİ.jpg  Osmanlı kalyonlarının üç ambarlı ve kapak adı verilen iki çeşidi vardı. Üç ambarlı en üst güvertesinden başka iki alt güvertesinde top bataryası bulunan ağır ve hantal yapılı yalnız yelkenle yürütülen bir gemi tipiydi. Kapak ana güvertesinden başka iki alt güvertesinde top bataryası bulunan ilk defa Sultan İkinci Bayezid Han devrinde kullanıldı. Kanunî Sultan Süleyman Han devrinde de bin beş yüzden iki bin tonilâtoya kadar yük taşımaya müsait karaka türünden büyük gemi kullanılırdı. Bu gemiler her ne kadar kürekle sevk olunur ise de hareketleri yelken ve direğe yani rüzgâra bağlı olduğundan savaş sırasında rüzgâr esmediği zamanlarda pek fazla işe yaramazlardı. Osmanlılar bu tür gemileri nakliyat işlerinde kullanırlardı.

  Kalyonda çalışanların aylıklarını yiyecek ve içeceklerini ve levazım hesaplarını tutan vazifeli kalyon kâtibi bulunurdu. Kalyonlarda bugünkü doktor albay rütbesinde kalyon tabibi vardı. Kalyonlarda vazifeli askerler

  Kalyoncuların özel bir kıyafeti vardı. Bir metre uzunluğunda yatağan bıçaklar ve özel tabancalar kullanırlar başlarına bellerine şal takarlar omuzlarına mevsime göre yapılmış bornoz atarlardı. Bazen başlarına sarıklar sararlar

  Ayakkabıları küt burunlu üzerinden ayak parmakları görülecek biçimdeydi. Buharlı gemilerin yapımından sonra diğer yelkenli harp gemileri gibi kalyonlar da ortadan kalktı.
 2. Ziyaretçi

  Merhaba yazınızı okudum ve çok beğendim ve kullandığınız fotoğrafı kitabımın kapağı olarak kullanmak istiyorum.
  Eğer fotoğraf sizin ise izin verirseniz kullanmak istiyorum eğer sizin değilse linkini rica edebilirmiyim ve umarım çabucak cevap verirsiniz çünkü pek zamanım yok.
+ Yorum Gönder


kalyon,  kalyon resimleri,  osmanlı kalyonları,  kalyonlar,  van kalyon ayakkabı