+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı padişah tahtları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Osmanlı padişah tahtları
  Osmanlı padişah tahtları

  Taht Hükümdarların merasim günlerinde ve resmi kabullerde oturdukları, değerli taş ve madenlerle süslenmiş büyük makam koltuğu, sedir. Mısır, Mezopotamya, Anadolu gibi medeniyet merkezlerinde bulunan ilk çağlara ait taş kabartmalarda tahtın, tek koltuk, sandalye ve sedir şeklinde yapıldığı, hükümdarın ününü ve zenginliğini yansıtan şekiller aldığı görülür.

  Taht, tarih boyunca hükümranlık alameti sayıldı. Hükümdarlar, taht üzerinde oturarak yabancı elçileri kabul ettiler. Üst seviyedeki devlet yöneticileriyle görüştüler. Batıdaki Hıristiyan hükümdarlar papanın elinden taç giyerlerken, Doğu'daki İslam hükümdarları, tahta çıkarak saltanatlarını ilan ederlerdi. Osmanlılar, bu usulü daha da geliştirdiler. Padişahlar, “Cülus merasimi”nin ardından tahta otururlar, memur ve askerlerine “cülus bahşişi” dağıtarak onların duasını alırlardı.

  Osmanlı tahtları içinde; Üçüncü Murad Hana veziri İbrahim Paşa tarafından hediye edilen “Bayram Tahtı”, Birinci Ahmed Han ve Dördüncü Murad Han adına yapılan tahtlar Ünlüdur.

  Tarihte kendine mahsus özellikleriyle ünlü olmuş tahtlar vardır. Kimi, ait olduğu hükümdara nispetiyle ehemmiyet kazanmış, bazıları da, yapılarındaki özellikleriyle Ünlü olmuştur. Bunlardan; Saba Melikesi Süleyman aleyhisselamın zevcesi Belkıs'ın yirmi metre boyunda, ellibeş metre eninde, çeşitli cevher ve mücevherlerle süslenmiş tahtıyla İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan “Şah İsmail” tahtı namıyla bilinen taht en Ünlülarıdır. İngiliz kraliyet ailesinin tahtları, İran hükümdarlarının “taht-ı takdis” adıyla anılan tahtları da tarihteki ünlü tahtlardandır.


  padisahtahtlari5.jpg

  padisahtahtlari.jpg

  padisahtahtlari2.jpg

  padisahtahtlari3.jpg

  padisahtahtlari4.jpg
 2. Acil

  Osmanlı padişah tahtları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


taht,  osmanlı tahtı,  osmanlı tahtları,  padişah tahtları ,  osmanlı padişah tahtları,  OSMANLI TAHTI