+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı devletinde tarım ve hayvancılık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Osmanlı devletinde tarım ve hayvancılık
  Osmanlı devletinde tarım ve hayvancılık  Osmanlı Ekonomisinde Tarımm.jpg.

  Osmanlı ekonomisinin en önemli sektörü tarımdır. 17. yüzyılın baslarına kadar Osmanlı devleti tarım ürünleri bakımından kendine yeten bir ülkeydi. Ancak, zam
  .an zaman karsılasılan kuraklık, sel, isyanlar, göçler,ve tımar sisteminin bozulması üretim kayıplarına neden olmustur. Özellikle hububat, bağ-bahçe ziraâti ön plandayken, 18. yüzyıldan itibaren Avrupa'da sanayinin gelismesi doğrultusunda tütün, pamuk gibi sanayi bitkilerinin üretimi önem kazanmıstır. Ayrıca Avrupa'nın tarım ürünü ihtiyacı artınca Osmanlı Devletinde GEÇİMLİLİK düzeyde üretimden PAZAR EKONOMİSİ'nin ihtiyaçlarını karsılayacak bir üretim düzeyine gelinmistir.

  Osmanlı Ekonomisinde Hayvancılık
  Hayvancılığın Osmanlı ekonomisine katkıları
  1)Tarım alanında : Toprakları ekmek için öküz, manda gibi hayvanlardan yararlanılıyordu.
  2)Gıda alanında : Etinden yağından,sütünden yararlanılıyordu.
  3)Sanayi alanında:Yünü ve derisi giyim, dokuma ve ayakkabı ür
  .etiminde hammadde olarak kullanılıyordu.
  4)Ulasım alanında: At,katır ,esek gibi hayvanlar tasıma ve ulastırmada kullanılıyordu.
  5)Maliye alanında: Hayvanlardan ve hayvansal ürünlerden alınan vergiler devletin baslıca gelir kaynaklarını olusturuyordu.
 2. Zarafet
  Üye

  Osmanlı’da üretim tarıma dayalıdır buyüzden toprak devlet için çok önemlidir.Merkez, gelirleri artırmak için miri toprakları ya satmış ya da vergi toplama işini bırakmıştır. Hayvancılık, daha çok Doğu Anadolu, Orta ve Batı Anadolu’da göçebeler tarafından yapılmaktaydı.
+ Yorum Gönder


osmanlıda tarım,  osmanlı devletinde tarım,  osmanlıda tarım ve hayvancılık,  osmanlıda hayvancılık,  OSMANLIDA TARIM,  osmanlı devletinde hayvancılık