+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Yaş Antlaşmasının Sebep ve nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yaş Antlaşmasının Sebep ve nedenleri
  Yaş Antlaşmasının Sebep ve nedenleri

  Yaş Antlaşmasının Sebep ve nedenleri ilgili bilgi

  Yaş Antlaşması Vikipedi, özgür ansiklopedi Başlığın diğer anlamları için Yaş sayfasına bakınız. Yaş Antlaşması
  Yaş Antlaşmasına göre Osmanlı Devleti sınırları Çeşit Barış Antlaşması İmzalanma 10 Ocak 1792 İmzacı
  devletler Rusya İmparatorluğu
  Osmanlı İmparatorluğu Dilleri Rusça, Osmanlı Türkçesi g t d
  Yaş Antlaşması; 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda, 10 Ocak 1792 tarihinde imzalanan Osmanlı-Rus barış antlaşmasıdır.
  Yaş Antlaşmasına göre Osmanlı Devleti'nin vazgectigi topraklar
  Osmanlı Devleti'nin, Kırım’ı geri almak gayesiyle, 19 Ağustos 1787’de, Rusya’ya açtığı savaş, Avusturya’nın da savaşa dahil olmasıyla aleyhte gelişti. Özi, Kili, İsmail, Anapa ve Soğucak gibi kaleler, Rusların eline geçti. Neticede, İngiltere, Prusya ve İspanya’nın arabuluculuğuyla, 18 Ağustos 1791tarihinde, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, sekiz aylık bir süre için Kalas Mütarekesi imzalandı. Arkasından, Kasım 1791’de, Yaş kentinde barış görüşmelerine başlandı. Yaklaşık iki buçuk ay süren uzun ve çetin müzakerelerden sonra, 10 Ocak 1792 tarihinde, Sadrazam Yusuf Paşa tarafından temsil edilen Osmanlı Devleti'yle Prens Bezborodko'nun temsil ettiği Rusya arasında Yaş Barış Antlaşması imzalandı. Tamamı on üç madde olan bu antlaşmaya göre:
  Küçük Kaynarca (1774), Aynalıkavak (1779), Ticaret (1783) ve 1784’te Kırım ile Taman’ın ilhakıyla Kuban Irmağı'nın hudut tayini hakkındaki antlaşmalar yine eskisi gibi kalıyordu. Turla (Dinyester) Nehri hudut kesilerek, bunun sol tarafındaki arazi, yani Aksu ile Turla arasındaki Özi (bugün Ochakov) kalesi dahil Özi Kırı (yani Özi ve Hocabey sancakları), Ruslara terk edildi. Sağ tarafındaki memleketler, yani Bender, Akkerman, Kili, İsmail ve diğer tarafta Rusların işgalindeki kale ve şehirler Osmanlılara iade ediliyordu. Boğdan Voyvodalığının borçları ve geride kalan vergileri iptal edilecek ve antlaşmadan sonraki iki yıl, her türlü vergiden muaf tutulacaktı. Af ilan edilip, isteyenler yine memleketlerine dönebileceklerdi. Tiflis Hanlığına, Çıldır valileri veya beyleri tarafından taarruz olunmayacaktı. Kuzey Afrika’daki Garp ocakları, Rus ticaret gemilerine taarruzda bulunurlarsa, zarar tazmin edilecekti. Anapa kalesi Osmanlılara geri verildi.
  Yaş Antlaşmasının imzalanmasıyla, 1787 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında başlayan, sonra da Avusturya’nın katılmasıyla genişleyen savaş fiilen ve resmen sona ermiş oldu. Osmanlı'da Dağılma Dönemi başladı.
 2. Acil

  Yaş Antlaşmasının Sebep ve nedenleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder