+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Ittifak Ve Itilaf Devletleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ittifak Ve Itilaf Devletleri








  İttifak ve itilaf devletleri

  İttifak ve itilaf devletleri ilgili bilgi


  itilaf ve ittifak devletleri hakkında bilgi

  1.Dünya Savaşında İttifak Ve İtilaf Devletleri

  İtilaf Devletleri

  İtilaf Devletleri ya da Müttefik Devletler, başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya'dan oluşan savaş bloğu.
  İtalya I. Dünya Savaşı başladıktan sonra İttifak Devletleri grubundan ayrılıp İtilaf Devletleri grubunun yanında savaşa girdi. Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf devletlerine katıldı. Rusya 1917 ihtilalinden sonra İtilaf devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı'ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri'nin topraklarını kısmen işgal etti.

  Savaşa katılan İtilaf Devletleri

  Rusya İmparatorluğu Fransa İtalya ABD Romanya Sırbistan Yunanistan Belçika Portekiz Karadağ San Marino Britanya İmparatorluğu



  Avustralya Kanada Hindistan Yeni Zelanda



  İttifak Devletleri

  İttifak Devletleri, Merkezi Devletler ya da Bağlaşma Devletleri, başlangıçta Almanya (ve yanında katılan Alman Sömürge güçleri), Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya'dan oluşan devletler grubudur.

  Kökeni 1882'de kurulan Üçlü İttifak Antlaşması'na dayanır. İtalya, I. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915'te savaşa girmiştir. Müttefik arayan İttifak Devletleri'ne önce 2 Ağustos Osmanlı-Alman Gizli Antlaşması'nın gereğini yerine getiren Osmanlı İmparatorluğu, bir yıl sonra ise Çanakkale Zaferi'nden sonra savaşı Almanlar'ın kazanacağını düşünen Bulgaristan Krallığı katılmıştır.

  Savaşa katılan İttifak Devletleri


  Alman İmparatorluğu Avusturya-Macaristan Osmanlı İmparatorluğu Bulgaristan Krallığı








 2. Acil

  Ittifak Ve Itilaf Devletleri isimli yazıya yorum yazın.





 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder