+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda IV. Murat Osmanlı Tahtına çıktıktan Sonra Ne Yaptı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  IV. Murat Osmanlı Tahtına çıktıktan Sonra Ne Yaptı
  IV. Murat Osmanlı tahtına çıktıktan sonra ne yaptı


  IV. Murat Osmanlı tahtına çıktıktan  4. murad'ın tahta geçtiği dönem istanbul'da asayişin kaybolduğu günlerdir. istanbul'un polisi olmasın gereken yeniçeriler bizzat suçlunun kendisi olmuştu. ipin ucu iyice kaçmış ve ortalık serseri dolmuştu. gün aşırı ırza geçme, adam kesme ve hırsızlık yapılıyordu. fuhuş artık sokak ortasına kadar inmişti. birinin bir şeyler yapması gerekiyordu. 4. murat gerekeni en sert şekilde yapmaya çalıştı.
  bizzat itin kopuğunarasına karışır, suç üstü yapar. bizzat infaz da ederdi. istanbul'da asayiş bir nebze korunabildiyse sayesindedir. ama döneminin istanbul'u çok tekinsizdir. günümüzün kapkaççılarına rahmet okutur.
  200 okkalık gürz kaldırma, silahdarını tek elle tutup has odada tur attırma, birden fazla kalkanı tek mızrak darbesiyle delme, 700 metreye ok atma vb. gibi eylemleri gerçekleştirebildiği rivayet edilen güçlü kuvvetli osmanlı padişahı.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  IV. Murat dönemi hakkında kısa bilgiler


  1- İçki, tütün, gece sokağa çıkma yasağı getirmiştir.
  2- Koçi Bey’e duraklamanın nedenleri ve çareleri ile ilgili Koçi Bey Risalesi’ni hazırlattı.
  3- Kuvvet ve şiddet yoluyla devlet otoritesini yeniden sağlamıştır.
  4- Yeniçeri ve sipahi zorbalarını ortadan kaldırdı. Bu durum İstanbul’da asayiş ve güvenliğin yeniden kurulmasını sağladı.
  5- İran üzerine iki sefer düzenledi. Bu seferler sırasında Anadolu’daki Celaliler ortadan kaldırılmış, emniyet ve güvenlik sağlanmıştır.
  6- Tımarlar eskiden olduğu gibi savaşlarda yararlılık gösterenlere verilmiştir.
+ Yorum Gönder


iv.murat tahta çıktıktan sonra ne yaptı,  4. murat tahta çıktıktan sonra ne yaptı