+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Ankara Savaşı Sonrası Kurulan Beylikler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ankara Savaşı Sonrası Kurulan Beylikler
  ankara savaşı sonrası kurulan beylikler hakkında bilgi
 2. Asel
  Bayan Üye

  Ankara Savaşı Sonrası Kurulan Beylikler İle İlgili Bilgi

  Aydınoğulları : Germiyanoğulları Beyliği’ne bağlı komutanlardan Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından Birgi merkez olmak üzere 1308 tarihinde kurulmuştur. Denizcilikte gelişen bu beylik güçlü bir donanma oluşturmuştu. En ünlü denizcileri Gazi Umur Bey’dir. 1390da Osmanlı Devletine katılmıştı ancak 1402 Ankara Savaşından sonra Cüneyt Bey tarafından yeniden kurulmuşsa da 1425te 2.Murat zamanında Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

  Germiyanoğulları : 1299 yılında kurulan Germiyanoğlu Beyliği’nin kurucusu Yakup Bey’dir. Kütahya civarında kurulmuştur. Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Anadolu’da en güçlü devletlerden biri olmuşlardır. Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerlemişlerdi. Germiyanoğlu Süleyman Şah, Kahramanoğullarına karşı topraklarını koruyabilmek amacıyla kızını Yıldırım Bayezit’e vermiş, çeyiz olarak da Kütahya, Simav, Emet ve Tavşanlı’yı bırakmıştı. Germiyanoğlu Beyliğinin varlığına 1390 tarihinde Yıldırım Bayezit son vermiştir. 1402 Ankara Savaşı’ndan sonra yeniden kurulan Beylik 1428de Osmanlı Devleti’ne katıldı.

  Karamanoğulları : Oğuzların Afşar Boyundan olup Karaman merkez olmak üzere 1256 tarihinde kurulmuştur. Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılması üzerine Anadolu’da en güçlü devlet olmuşlardı. Karamanoğlu Mehmet Bey dönemimde Türkçeyi resmi dil olarak kabul ettiler. Anadolu Türk Birliğinin kurulmasında Osmanlılara karşı en çok mücadele eden beylik Karamanoğlu Beyliği olmuştur. Yıldırım Bayezit döneminde Osmanlılara katılan beylik, Ankara Savaşından sonra tekrar bağımsız olmuş, Fatih Sultan Mehmet döneminde etkisizleştirilerek, 2. Bayezit döneminde 1487 tarihinde yıkıldı.

  Karesioğulları : Germiyanoğulları beylerinden Karesi Bey tarafından Balıkesir ve Çanakkale çevresinde kurulmuştur. Denizcilikte oldukça ilerleyen Karesioğlu Beyliği 1345 yılında Orhan Bey tarafından ortadan kaldırılmıştır, Osmanlılar’a katılan ilk beyliktir.  Hamidoğulları : Felekeddin Dündar Bey tarafından 1300 yılında Uluborlu merkez olmak üzere kurulmuştur. Denizcilikle uğraşan beyliği Yıldırım Bayezit zamanında Osmanlılara katılmasına rağmen Ankara Savaşından sonra yeniden kurulmuş, 1423 yılında da 2.Murat tarafından yıkılmıştır.

  Menteşeoğuları : Menteş Bey tarafından Milas merkez olarak kurulmuştur. Denizcilikle uğraşan bu beylik, Yıldırım Bayezit zamanında Osmanlılara katıldı. Ankara Savaşından sonra yeniden kurulmasına rağmen 2.Murat zamanında ortadan kaldırıldı.

  Saruhanoğulları : Germiyanoğulları Beyliğine bağlı komutanlardan Saruhan Bey tarafından Manisa’da kurulmuştu. Denizciliğe önem veren beylik 1390 yılından Yıldırım Bayezit tarafından ortadan kaldırılmıştır, Ankara Savaşından sonra yeniden kurulsada Çelebi Mehmet döneminde tamamen Osmanlılara katılmıştı.

+ Yorum Gönder


ankara savaşından sonra kurulan beylikler,  ankara savaşı sonrası kurulan beylikler,  ankara savasindan sonra kurulan beylikler,  ankara savaşından sonra tekrar kurulan beylikler,  1402 ankara savaşından sonra kurulan beylikler,  ankara savaşından sonra yeniden kurulan beylikler