+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Pasarofça Antlaşması Kimler Arasında Imzalandı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pasarofça Antlaşması Kimler Arasında Imzalandı
  pasarofça antlaşması kimler arasında imzalandı kısaca
 2. Asel
  Bayan Üye

  Pasarofça Antlaşması Kimler Arasında Oldu


  1716-1718 yılları arasında devam eden savaşlarda Osmanlı orduları yeni yenilgilere uğradı, dolayısıyla Osmanlı Devleti daha başka topraklarını da kaybetti. Sonunda da barış istemek zorunda kaldı. Barış görüşmeleri bugün Yugoslavya’da bulunan Pasarofça (Pazaroviç, Passaro Witz) kasabasında başladı. Burada Avusturya ve Venedik ile ayrı ayrı olmak üzere iki barış antlaşması imzalandı (21 Temmuz 1718).

  Avusturya ile imzalanan barış antlaşması gereğince Tameşvar eyaleti ve Semendre sancağı (Belgrad ve dolayları) Avusturya’ya terk edildi; Avusturya tüccarlarının işlerini takip ve güvenliklerini sağlamak için Osmanlı limanlarında konsolosluk ve şehbenderlik açma ve tercüman bulundurma hakkı tanındı. Avusturya’ya, Fransa ve İngiltere’ye tanınanlara benzer bazı ticari ayrıcalıklar verildi.

  Venedik ile imzalanan antlaşma gereğince de Mora, Osmanlılara geçti. Buna karşılık bu son savaşlar sırasında Dalmaçya, Hersek ve daha güneyde Karlıeli’nde Venedik’in ele geçirdiği bazı kaleler ile Korfu Adası Venedik’te kaldı.

+ Yorum Gönder