+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Venedik'le Yapılan Savaş Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Venedik'le Yapılan Savaş Hakkında Bilgi
  Venedik'le Yapılan Savaş Hakkında Bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Venedik'le Yapılan Savaş İle İlgili Bilgi

  1499-1503 Osmanlı-Venedik Savaşı, Fatih Sultan Mehmet döneminden beri yapılan ilk Osmanlı-Venedik Savaşı'dır. Savaş, Osmanlıların deniz üstünlüğünün önemli derece arttığını göstermiş ve çeşitli kahramanlıklara sahne olmuştur. Sonunda 1503 yılında imzalanan İstanbul Muahedesi ile barış sağlandı.  venedikle-yap-lan-sava-.jpg


  Osmanlı Sultanı II. Bayezid ve Venedik Cumhuriyeti dukası Agostino Barbarigo(1486-1501)'nun başlarında olan Osmanlı-Venedik ilişkileri,1490'lardan itibaren bozulmaya başladı. Venedik, Osmanlıların giderek artan gücünden kaygılanıyor ve elinden geldiğince Osmanlıları yıpratmaya çalışıyordu. Fatih Sultan Mehmet döneminde, Venedik'le uzun süren bir savaş yapılmıştı (1463-79) ve Osmanlılar kazanmıştı. 1479'da yapılan anlaşmayla Ege Denizi'ndeki bazı adaları Osmanlılara kaptıran Venedik, bu toprakları geri almak için çabalıyordu ve bu çabalar, Fatih Sultan Mehmet'in ardılı Sultan II. Bayezid'in tepkisini çekiyordu.

  1481 yılında Fatih Sultan Mehmet öldüğünde, ülkede taht kavgası baş göstermişti. Fatih'in en sevdiği oğlu olan Şehzade Cem (Cem Sultan), ağabeyi ve tahtın varisi II. Bayezid'e yenilmiş ve Anadolu'dan kaçmıştı. Ancak önce Saint Jean Şövalyeleri'ne, sonra da Papalık'a esir düşmüş, Avrupalıların elinde oyuncak gibi II. Bayezid'e karşı koz olarak kullanılmış ve sonunda II. Bayezid'in ödediği büyük paralarla Papa Alexander Borgia tarafından zehirletilerek öldürülmüştü (1495). Cem Sultan'ı oyuncak gibi kullananlar arasında Venedik Cumhuriyeti de vardı ve başından beri Venedik'e düşman olan II. Bayezid, Venedik'e hak ettiği dersi vermek istiyordu. Gitgide kötüleşen ilişkiler sonucu nihayet savaş patlak verdi.

+ Yorum Gönder