+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Anadolu'da Türk Siyasi Birliğini Kurma Çalışmaları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Anadolu'da Türk Siyasi Birliğini Kurma Çalışmaları Hakkında Bilgi
  Anadolu'da Türk Siyasi Birliğini Kurma Çalışmaları Hakkında Bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Anadolu'da Türk Siyasi Birliğini Kurma Çalışmaları İle İlgili Bilgi

  Anadolu Türk siyasi birliğini kurma çalışmaları Orhan Bey döneminde başladı. Bu amaçla ilk olarak Karesioğulları Beyliği Osmanlı topraklarına katıldı.
  Osmanlılar, I. Murat döneminde, Anadolu Türk birliğini sağlamada barışçı bir politika izledi. Karamanoğullarına karşı güç kazanmak isteyen Germiyanoğlu Süleyman Şah, kızını I. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezit ile evlendirdi. Bu evlilikle Kütahya, Emet, Simav, Tavşanlı çeyiz olarak Osmanlılara geçti. I. Murat, Hamitoğulları’ndan da para karşılığıAkşehir, Beyşehir, Yalvaç, Seydişehir ve Isparta’yı aldı.

  Anadolu'da Türk Siyasi Birliği.jpg

  Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamak için yapılan faaliyetler, Yıldırım Bayezit döneminde daha da hızlandı. Yıldırım Bayezit döneminde Türk birliği savaş yoluyla sağlanmaya çalışıldı. Bu amaçla, Saruhanoğulları, Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Germiyanoğulları, Karamanoğulları, Hamitoğulları, Eretna Beyliği ve Candaroğulları’nın Kastamonu kolu Osmanlı topraklarına katıldı. Böylece Anadolu Türk birliği büyük ölçüde sağlanmış oldu.
  Yıldırım Bayezit, 1399’da Memluklere bağlı olan Dulkadiroğulları Beyliği’nden Malatya, Besni, Darende ve Elbistan’ı alarak sınırlarını Orta Fırat’a kadar genişletti. Bunun üzerine Osmanlı Devleti’yle Memluklerin arası açıldı. Anadolu’da Timur tehdidinin başladığı sırada yaşanan bu gerginlik Osmanlı Devleti’nin aleyhine oldu. Bu sebeple Memlukler,
  Ankara Savaşı’nda Timur’a karşı Osmanlı Devleti’ne destek vermedi.
  1402 Ankara Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin Timur'a yenilmesi üzerine Anadolu'da düzen bozulmuş, Osmanlı Devleti'nde 11 yıl sürecek olan ve taht kavgalarıyla geçen Fetret Devri başlamıştı. Anadolu'daki bu otorite boşluğunu fırsat bilen Karamanoğulları gibi bazı Türk beylikleri yeniden bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Lakin 1413 yılında I. Mehmet'in Anadolu'da düzeni yeniden kurmaya başlamıştır. I.Mehmet'ten sonra padişah olan II.Murat, II. Mehmet (Fatih) ve II. Beyazıt beylikleri Osmanlı topraklarına katma mücadelesini sürdürmüştür.
  1515 Turnadağ Savaşı'nda I.Selim (Yavuz) Dulkadiroğulları Beyliğini ortadan kaldırarak Anadolu Türk Birliğini sağlamıştır.

+ Yorum Gönder


osmanlıların anadoluda türk siyasi birliğini kurması,  anadolu türk siyasi birliğinin sağlanması hangi padişah,  anadolu türk siyasi birliğini sağlayan padişahlar,  anadolu türk birliğinin kurulması,  Türk siyasi birliği neye bağlıdır,  osmanli kim zamaninda anadoluturk siyasi birligini saglamada barisci politika izlemstir