+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Döneminde Yemen Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmanlı Döneminde Yemen Hakkında Bilgi
  Osmanlı döneminde Yemen hakkında bilgi kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Osmanlı Döneminde Yemen Hakkında Genel Bilgi

  1517’de Mısırin fethiyle , Arabistan yarimadasi ve Haremeyn’in idaresi Osmanlılara gecti.Osmanlı devleti artik bir sinir devleti degil Islam Halifeligi idi . Osmanlı Padisahlari sadece kendi sinirlarinın degil butun Islam dunyasinın savunucusu ve muhafizi olmuslardı. Osmanlının Yemen’e gelisinin sirri iste buydu.

  Potekizlilerin Hurmuz’u ele gecirip Hind denizinde Muslumanlarin gemilerine ve limanlarına saldırilari üzerine Gucurat Sultani Muzaffer Sah , Memluk Sultanından yardım talep etti , Kansu Gavri ise Aden Emirine de yardım etmek uzere Kaptan Selman Reis ve Huseyin Kurdi kumandasinda bir kuvvet hazırlatarak önce Ciddeye gönderdi. Cidde sehri etrafinda sur yaptirarak sehri savunmasını kuvvetlendirdi. Ardından Hindistan’in Diu sehrine hareket ederek Muzaffer Sah’in yardımına gittiler. Ancak Porteklizliler Hind denizinden coktan uzaklasmışlardı.

  Yemen’de Emirler arasında cesitli ihtilaflar sonunda Memluklulerden kalan Cerkezler Zebid’de Emir Iskender idaresinde toplandilar ve bu dönemde Mısır Osmanlı topraklarına dahil oldu. Emir Iskender ilk defa Osmanlı padisahi adina hutbe okuttu.

  Osmanlı Döneminde Yemen 12.jpg


  Yemen Beylerbeyleri daha sonra Mısır Beylerbeyligine terfi ederlerdi.

  Koca Sinan Paşanın serdar olarak Yemen’e gitmesinin gerektiren Zeydi isyanlarına kadar Yemen’de vazife goren beylerbeyleri sunlardır:

  - Mustafa Bey (1539)

  - Mustafa Nessar Paşa

  - Uveys Paşa

  - Ferhad Paşa

  - Ozdemir Paşa

  - Mustafa Nessar Paşa (1559’da Zebid’de vefat etmiştir.)

  - Karasahin Mustafa Paşa

  - Mahmud Paşa ( Idari merkezi ilk defa Taiz’e tasimıştir)

  - Ridvan Paşa

  - Murad Paşa (1567)  Bu Paşalarin arasında son derece sert muamalelerde bulunmus olanlar varsa da alim ve fazil ve adilane ve merhametli idaresiyle Yemenlilerin gonlune girmiş cok degerli Paşalar bulunyordu. Osmanlı ilk Paşalar döneminde Zebid’i idari baskent olarak kullandi.

  1545-1547 ‘de ilk Zeydi isyanlari basladi.

  Ozdemir Paşanın idareye gecmesi Yemen’deki ic karışıklilara karşı ciddi tedbirlerin alindığı bir dönemdir. Ozdemir Paşa kabileleri ve bedevileri kontrol altına aldi , cunku onlari iyi taniyor ve onlarla nasil gecinebilecegini iyi biliyordu. Sozunde durmasi , vadine sadik olusu onu herkese sevdirmisti. Garazlardan uzak olusu , adil muameleleriyle halkin destegini almışti. Halkina guveniyle Ozdemir Paşa , Imam Mutahharin isyanlarına son verebilmek icin calisti. Mutahhar korunabilmek icin Sula’da bir kale yaptirarak kalesine cekildi. Kendisiyle anlasilarak sulh olduysa da Imam Mutahhar gizliden gizliye bir isyani hazırlamaktaydi.

  Istanbul’un kontrolunden uzak kalma ve Osmanlı beylerbeyleri arasında olabilen ic cekismeler ve idari problemler yüzunden zaman zaman Yemende karışıkliklar olmustur. Ancak Istanbuldan gönderilen fermanlar ve emirlerden anlasildığına gore Osmanlı Devleti en guney ucundaki bu eyaletini (vilayetler daha sonra eyalet olarak anilagelmistir) Zeydilerle anlasan Portekiz tehlikesine karşı- Kabe ve Haremeynin muhafazasi icin –korumaya ve elinde tutmaya azmetmiştir.

+ Yorum Gönder